Trwa ładowanie...
d2psnsr
d2psnsr
IARTVP

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland z wizytą w Polsce

• Wizyta sekretarza potrwa do wtorku • Jagland rozmawiał już z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim • Sekretarz spotka się też m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło • Rozmowy dotyczą przede wszystkim sytuacji wokół TK
Share
d2psnsr

Od wizyty w resorcie spraw zagranicznych i spotkania z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland w poniedziałek rano rozpoczął rozmowy z polskimi politykami.

- Bardzo docenił fakt, w jaki sposób opinia Komisji Weneckiej została potraktowana, tzn. że została przekazana do Sejmu, wskazał, że to dokładnie idzie po linii rekomendacji - tak wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski relacjonował opinię Jaglanda. - Ta decyzja konweniuje z rekomendacjami Komisji Weneckiej, doceniał, że w ten proces będą zaangażowani zarówno politycy, jak i eksperci - dodał.

d2psnsr

Pytany, czy sekretarz generalny Rady Europy pytał o publikację wyroku TK, Stępkowski odparł: "nie, ten wątek się nie pojawił podczas rozmów". - Trzeba pamiętać, że żeby opublikować wyrok, najpierw musi być wyrok. Wyrok zapada w wyniku zaistniałych, bardzo określonych przesłanek proceduralnych, tak że tutaj problem sytuuje się na zupełnie innej płaszczyźnie - tłumaczył.

Dziennikarze pytali też, czy Jagland nalegał na stronę polską, by ta wdrożyła rekomendację opinii Komisji Weneckiej. - Trudno tę wymianę zdań potraktować jako rekomendację, dominowało takie poczucie satysfakcji, jeśli chodzi o otwartość strony polskiej w sposobie potraktowania opinii Komisji Weneckiej - powiedział.

Po spotkaniu w MSZ, Jagland pojechał do Sejmu na spotkanie z marszałkiem Markiem Kuchcińskim.

Sekretarz generalny RE ma rozmawiać także z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim. We wtorek rano Jagland rozmawiać będzie z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. Jagland ma się ponadto spotkać z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych.

d2psnsr

W pierwszej połowie marca Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy, przyjęła opinię na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komisja oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii jest też mowa o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

List do prezydenta Dudy

Sekretarz generalny RE interesuje się też zmianami w polskim prawie medialnym. Na początku stycznia napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraził zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i zaproponował dialog z ekspertami RE ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę. Nowela ta, na mocy której wygasły mandaty poprzednich członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia, weszła w życie.

Drugą część wizyty sekretarz generalny RE ma spędzić na Lubelszczyźnie; jak poinformowało Biuro RE w Warszawie, ma to związek z konwencją ramową Rady z Faro, dotyczącą wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa. We wtorek po południu Jagland odwiedzi Frampol, gdzie przyjmie go burmistrz gminy Tadeusz Niedźwiecki. Zaplanowano również spotkanie sekretarza RE z młodzieżą szkolną oraz wizytę na cmentarzu żydowskim, który zrewitalizowany został z udziałem społeczności lokalnej. Jagland opuści Polskę w środę rano.

d2psnsr

Podziel się opinią

Share
d2psnsr
d2psnsr
Więcej tematów