Trwa ładowanie...
d1hq5f0
sędzia

Sejm zmienił regulamin dot. ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zgłosiło się 18 sędziów, znamy pierwsze nazwiska

Posłowie przyjęli projekt nowelizacji regulaminu Sejmu. Chodzi o wybór nowej KRS. Wiadomo także, że wpłynęło 18 kandydatur na członków Rady, poznaliśmy również pierwsze nazwiska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do Sejmu wpłynęło 18 kandydatur na członków KRS
Do Sejmu wpłynęło 18 kandydatur na członków KRS (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d1hq5f0

Sejm w porannym bloku głosowań przyjął projekt nowelizacji regulaminu izby. Chodzi o wybór nowej Krajowej Rady Sądownictwa przez posłów, czyli o dostosowanie przepisów do obowiązującego prawa.

Jak podał dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka, wpłynęło 18 kandydatur na członków. Teraz sprawdzane są dokumenty. Kolejnym etapem będzie ich upublicznienie. Ale już teraz poznaliśmy nieoficjalne jeszcze kandydatury sędziów.

Według informacji "Rzeczpospolitej" do KRS kandydują: Joanna Kołodziej-Michałowicz z Sądu Rejonowego w Słupsku, Marek Jaskulski z Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto, Leszek Mazur z Sądu Okręgowego w Częstochowie, Jarosław Dudzicz, prezes w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim oraz Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie.

d1hq5f0

Kandydata mogło zgłosić 2 tys. Polaków albo 25 sędziów

Na liście są też Paweł Styrna z Sądu Rejonowego w Wieliczce, Rafał Puchalski z Sądu Rejonowego w Jarosławiu, a także Teresa Kurcyusz-Furmalik, która orzeka w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

Zgodnie z ustawą, kandydata do KRS mogło zgłosić 2 tys. pełnoletnich obywateli RP, a także 25 sędziów (z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku). Teraz do prezesów sądów są wystosowywane pisma z wnioskiem o sporządzenie i przekazanie informacji obejmującej m.in. dorobek orzeczniczy kandydata.

Jeżeli taka informacja nie zostanie sporządzona w terminie 7 dni, będzie mógł ją zgłsić sam kandydat.

d1hq5f0

Podziel się opinią

Share

d1hq5f0

d1hq5f0
Więcej tematów