Trwa ładowanie...
krs

KRS wybrała nowego przewodniczącego. Została nią Małgorzata Gersdorf

Jedynym kandydatem na funkcję przewodniczącego KRS była Małgorzata Gersforf. W tajnym głosowaniu "za" było 14 członków Rady. Trzy osoby zagłosował przeciwko kandydaturze pierwszej prezes Sądu Najwyższego, a jedna się wstrzymała.

Share
KRS wybrała nowego przewodniczącego. Została nią Małgorzata Gersdorf
Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d21aowc

Posiedzenie KRS było pierwszym po rezygnacji z funkcji poprzedniego przewodniczącego przez sędziego Dariusza Zawistowskiego i jednocześnie pierwszym po wejściu w życie nowych przepisów o KRS.

- Trudno nie mieć wrażenia, że będę grabarzem tej instytucji, ale ktoś musiał podjąć się tego zadania – powiedziała na posiedzeniu Rady pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Później mówiła dziennikarzom, że KRS musi kontynuować swoją pracę i mieć przewodniczącego.

Zasiadający w KRS poseł PiS Stanisław Piotrowicz pytany przez dziennikarzy o wybór Małgorzaty Gersdorf ocenił, że Rada mogła wstrzymać się z tą decyzją, ponieważ rozpoczęto już procedurę wyboru nowych członków KRS.

Zobacz też: Andrzej Duda przed podpisaniem ustawy o KRS zaznaczył, że różni się ona od tej przedstawianej w lipcu 2017 r.

Rezygnacja sędziego Dariusza Zawistowskiego

Sędzia Dariusz Zawistowski zrezygnował z przewodniczenia KRS z dniem 15 stycznia, czyli dzień przed wejściem w życie ustawy autorstwa PiS. Swoją decyzję tłumaczył "niezgodą" na nowy stan prawny, który obowiązuje w KRS od połowy stycznia.

Ustawa nowelizująca przepisy dotyczące KRS zakłada wybór 15 członków Rady na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma prawo wskazać maksymalnie 9 kandydatów. Izba głosuje na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. Ich wybór ma się odbywać większością 3/5 głosów.

d21aowc

Podziel się opinią

Share
d21aowc
d21aowc
Więcej tematów