Wybór nowych członków do KRS. Rada nawołuje sędziów do "wierności ślubowaniu"
Napisana i ostatecznie podpisana przez prezydenta ustawa o KRS budzi głęboki niepokój większości środowisk sędziowskich. Obecni przedstawiciele organu stawiają sprawę na ostrzu noża. Chcą, by sędziowie nie wyrażali zgody na swój udział w wyborach nowych członków KRS. Właśnie wydano w tej sprawie komunikat.
"Rada przypomina, że przepisy przyznające Sejmowi RP kompetencję do wyboru sędziów w skład Rady zostały ocenione jako naruszające Konstytucję RP przez Krajową Radę Sądownictwa, Rzecznika Praw Obywatelskich, organy prawniczych samorządów zawodowych, stowarzyszenia zrzeszające sędziów oraz licznych przedstawicieli polskiej nauki prawa" - czytamy w komunikacie KRS.
Rada przypomina, że "o niezgodności tych przepisów z międzynarodowymi standardami ochrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów świadczą wystąpienia Komisji Weneckiej Rady Europy, Komisji Europejskiej, Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa oraz organizacji pozarządowych"
Wniosek? Sędziowie powinni nie brać udziału w wyborze nowych członków Rady przez Sejm RP jeśli chcą "dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu".
Prezydent: podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa
Nowe przepisy zakładają, że kandydata do KRS może zgłosić grupa 2 tys. obywateli oraz grupa 25 sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku. Następnie każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów. Jeśli zgłoszą w sumie mniej niż 15 osób, to brakujących kandydatów wskaże prezydium Sejmu.
Sejmowa komisja ustala listę 15 kandydatów, a ich wybór odbywa się większością 3/5 głosów. Jeśli do niego nie dojdzie, w następnym głosowaniu potrzebna jest większość bezwzględna.