Trwa ładowanie...
d4f6vss
02-10-2003 19:30

Sejm przyjął uchwałę w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE

Sejm przyjął uchwałę w sprawie Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej. W dokumencie zapisano oczekiwania Sejmu wobec delegacji polskiej na konferencję międzyrządową, która ma ostatecznie opracować tekst unijnej konstytucji.

d4f6vss
d4f6vss

Za przyjęciem uchwały głosowało 279 posłów, przeciwko było 122, 4 wstrzymało się od głosu.

W uchwale napisano m.in., że Sejm popiera stanowisko rządu na konferencję międzyrządową, która rozpocznie się w Rzymie 4 października.

Od polskiej delegacji na konferencję Sejm oczekuje "niewyrażenia zgody na pogorszenie pozycji Polski w Radzie Unii w stosunku do zasad przyjętych w 2000 r. w Nicei, które były znane Polakom głosującym w referendum europejskim".

"W tej sprawie domagamy się twardego stanowiska rządu łącznie z wetem, jeśliby nasze racje nie znalazły uznania konferencji międzyrządowej Unii Europejskiej" - czytamy w uchwale.

d4f6vss

W systemie nicejskim Polska ma w Radzie UE 27 głosów - tyle samo co Hiszpania i tylko o dwa mniej niż np. Niemcy i Francja. W projekcie unijnej konstytucji zaproponowano natomiast, by system nicejski został zastąpiony w 2009 r. metodą tzw. podwójnej większości, w której decyzje zapadać mają przy poparciu połowy państw, które zamieszkuje co najmniej 60% ludności Unii. Nowy system, kładąc nacisk przede wszystkim na liczbę ludności, zmniejsza o połowę - w porównaniu z zasadami nicejskimi - siłę głosu Polski.

Jak podkreślono w uchwale, od polskiej delegacji na konferencję międzyrządową Sejm oczekuje ponadto upomnienia się o wartości chrześcijańskie w preambule Traktatu Konstytucyjnego; uznania Sojuszu Atlantyckiego za podstawę europejskiego bezpieczeństwa wobec inicjatyw polityki obronnej opartych na kooptacji i konkurencyjnych wobec NATO; realizacji zasady "jeden kraj - jeden komisarz" oraz zasady zbiorowego przewodnictwa w Radzie.

W uchwale mowa jest także o zapisaniu w Traktacie Konstytucyjnym prawa Polski do korzystania z większej pomocy publicznej. Chodzi o skompensowanie niekorzystnych skutków gospodarczych spowodowanych podziałem Europy po II wojnie światowej.

d4f6vss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f6vss
Więcej tematów