PolskaSejm odrzucił sprawozdanie z działalności KRRiT za 2003 r.

Sejm odrzucił sprawozdanie z działalności KRRiT za 2003 r.

01.07.2004 09:55, aktual.: 01.07.2004 10:54

Sejm odrzucił sprawozdanie z
działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2003 rok. Za
odrzuceniem głosowało 234 posłów, przeciw było 172, pięć osób
wstrzymało się od głosu. Wniosek o odrzucenie sprawozdania zgłosił Ruch Katolicko Narodowy.

Wcześniej sprawozdanie z działalności KRRiT za 2003 rok przyjął Senat. Jeszcze tylko prezydent ma odnieść się do tego sprawozdania.

KRRiT składa corocznie sprawozdanie Sejmowi, Senatowi i prezydentowi. W tym roku Rada uczyniła to po raz jedenasty. Jeśli łącznie odrzucą je wszystkie te trzy organa, Rada może zostać rozwiązana. Do tej pory to się nie zdarzyło.

Działalność Rady skrytykowała opozycja. KRRiT broniły SLD i FKP. Podczas debaty, Bronisław Cieślak (SLD) mówił, że "sprawozdania przedkładane przez KRRiT są pretekstem do rytualnie odprawianego co roku sądu nad radiem i telewizją w ogóle". Przekonywał posłów, by obiektywnie podeszli do sprawozdania Rady.

Posłowie opozycji wytykali jednak Radzie wiele błędów: niejasne reguły procesu koncesyjnego, brak odniesienia się do tzw. afery Rywina, nie zlikwidowanie stanowiska sekretarza KRRiT, nie podejmowanie działań na rzecz przekazywania przez media wartości narodowych i historycznych, nie ocenienie telewizji publicznej pod rządami prezesa Roberta Kwiatkowskiego. Radzie zarzucano przekraczanie kompetencji i działania przypominające cenzurę.

Ze sprawozdania KRRiT wynika, że w 2003 r. Rada przyjęła 628 uchwał i odbyła 73 posiedzeń oraz 24 spotkania. Do dnia złożenia sprawozdania, w pierwszym kwartale 2004 r. KRRiT przyjęła 169 uchwał oraz odbyła 24 posiedzenia i 12 spotkań, przede wszystkim z nadawcami. Przyznała trzy koncesje na nadawanie programów radiowych o zasięgu ogólnokrajowym, trzy koncesje ponadregionalne i 205 koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o zasięgu lokalnym.

Na rynku telewizyjnym, na podstawie koncesji udzielonych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, działa obecnie 13 telewizji naziemnych, w tym jedna o zasięgu ogólnokrajowym, a inna rozpowszechnia program wyspecjalizowany o charakterze społeczno- wyznaniowym. KRRiT udzieliła też 25 koncesji na rozpowszechnianie programów telewizyjnych za pośrednictwem satelity.

Krajowa Rada wyjaśnia w sprawozdaniu, że w 2003 roku nie dysponowała zasobem wolnych kanałów telewizyjnych. Korzystając z niektórych kanałów, zwolnionych przez spółkę Canal+ Polska, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozszerzyła koncesje Telewizji Niepokalanów PULS i TVN. Zwiększyła się oferta satelitarnych programów telewizyjnych. Rozwinęła się oferta programów tematycznych, powstały nowe programy satelitarne (m.in. Kino Polska). KRRiT jako nieprofesjonalną, ze względu na formę i środki przekazu uznała ofertę Telewizji Trwam.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także