Sejm dopiero w maju rozpatrzy sprawozdanie KRRiT za 2003 r.
Najwcześniej w maju Sejm zajmie się
sprawozdaniem z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
w 2003 r. Sprawozdanie zostało dostarczone marszałkom Sejmu i
Senatu oraz prezydentowi. Jest również zamieszczone na stronie
internetowej KRRiT.
01.04.2004 16:10
Sprawozdanie KRRiT rozpatrują Sejm, Senat i prezydent. Jeśli prezydent i obie izby parlamentu jednocześnie odrzucą sprawozdanie, Rada - zgodnie z prawem - zostaje rozwiązana.
Ze sprawozdania wynika, że w 2003 r. Rada przyjęła 628 uchwał i odbyła 73 posiedzeń oraz 24 spotkania. Do dnia złożenia sprawozdania, w pierwszym kwartale 2004 r. KRRiT przyjęła 169 uchwał oraz odbyła 24 posiedzenia i 12 spotkań, przede wszystkim z nadawcami.
W 2003 r. upłynęła kadencja trzech członków KRRiT: Adama Halbera, Jana Sęka i Waldemara Dubaniowskiego. Na ich miejsca do Rady weszli: Sławomira Łozińska, Tomasz Goban-Klas i Ryszard Ulicki. Funkcję przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od 6 lipca 1999 roku do 26 marca 2003 roku pełnił Juliusz Braun. Po jego rezygnacji zastąpiła go Danuta Waniek.
W minionym roku Rada przyznała trzy koncesje na nadawanie programów radiowych o zasięgu ogólnokrajowym, trzy koncesje ponadregionalne i 205 koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o zasięgu lokalnym.
Ze sprawozdanie wynika, że na rynku telewizyjnym, na podstawie koncesji udzielonych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, działa obecnie 13 telewizji naziemnych, w tym jedna o zasięgu ogólnokrajowym, a inna rozpowszechnia program wyspecjalizowany o charakterze społeczno-wyznaniowym. KRRiT udzieliła też 25 koncesji na rozpowszechnianie programów telewizyjnych za pośrednictwem satelity.
Krajowa Rada wyjaśnia w sprawozdaniu, że w 2003 roku nie dysponowała zasobem wolnych kanałów telewizyjnych. Korzystając z niektórych kanałów, zwolnionych przez spółkę Canal+ Polska, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozszerzyła koncesje Telewizji Niepokalanów PULS i TVN.
W 2003 roku zwiększyła się oferta satelitarnych programów telewizyjnych. Rozwinęła się oferta programów tematycznych, powstały nowe programy satelitarne (m.in. Kino Polska). KRRiT jako nieprofesjonalną, ze względu na formę i środki przekazu uznała ofertę Telewizji Trwam.
W minionym roku przewodnicząca KRRiT wyjaśniała, że na pobieranie opłat abonamentowych nie ma wpływu to, czy ogląda się programy nadawcy publicznego, czy koncesjonowanego, ani fakt używania odbiorników do innych celów niż odbiór programów (np. do gier telewizyjnych lub współpracy z magnetowidem). Opłacanie abonamentu telewizji kablowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych za używanie odbiorników telewizyjnych.
W sprawozdaniu poświęcono jeden rozdział na opisanie zadań, jakie staną przed KRRiT po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Rada zaznaczyła w nim także, że jako jedyny organ państwowy nie posiada stałej, własnej siedziby.
W sprawozdaniu krótko wyjaśniono udział Rady w pracach nad poprzednim projektem ustawy o rtv (tym, który stał się przyczyną korupcyjnej propozycji Lwa Rywina i w rezultacie wylądował w koszu - PAP). Napisano w nim, że przedstawiciele KRRiT brali udział w pracach sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przygotowując opinie i stanowiska.
"W związku z działalnością sejmowej Komisji Śledczej do zbadania ujawnionych w mediach zarzutów dotyczących przypadków korupcji podczas prac nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, KRRiT przekazała komplet posiadanej dokumentacji oraz na wniosek Komisji opracowywała informacje i stanowiska. Członkowie KRRiT składali również wyjaśnienia bezpośrednio w trakcie obrad Komisji Śledczej" - napisano w sprawozdaniu.