Trwa ładowanie...

SBU tworzy "mapę śmierci" na wschodzie Ukrainy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) tworzy "mapę śmierci" na wschodzie kraju, na którą nanosi miejsca pochówku ofiar konfliktu z prorosyjskimi separatystami oraz punkty, gdzie były lub nadal znajdują się ich "obozy koncentracyjne".

Share
SBU tworzy "mapę śmierci" na wschodzie Ukrainy
Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
diu62il

- Rozpoczęliśmy bardzo skomplikowany i długotrwały proces identyfikacji miejsc rozmieszczenia obozów koncentracyjnych i miejsc masowych pochówków w obwodach donieckim i ługańskim - oświadczył doradca szefa SBU Markijan Łubkiwski.

Obecnie ukraińskie władze ustaliły 26 miejsc, gdzie przetrzymywani są jeńcy separatystów - przekazał na konferencji prasowej. Najwięcej ich jest w okolicach Doniecka, Gorłówki, Szachtarska, Słowiańska, Kramatorska i Ługańska. SBU posiada także informacje o ośmiu miejscach, gdzie znajdują się masowe groby ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach.

Łubkiwski przekazał, że mapa tworzona jest na podstawie informacji uzyskanych od mieszkańców terenów, na których toczą się walki, a także zdjęć satelitarnych.

diu62il

Doradca szefa SBU oświadczył, że obecnie w rękach separatystów znajduje się ok. 500 obywateli Ukrainy. Wśród nich jest sześciu dziennikarzy - powiedział.

19 września pełnomocniczka prezydenta Ukrainy ds. sytuacji na wschodzie Iryna Heraszczenko informowała, że do międzyresortowego centrum SBU, zajmującego się poszukiwaniem osób zaginionych w konflikcie w obwodzie donieckim i ługańskim, zgłosiło się ponad 2,4 tys. obywateli, którzy nie mają kontaktu ze swoimi bliskimi.

diu62il

Podziel się opinią

Share
diu62il
diu62il
Więcej tematów