Sąd odrzucił decyzję Trzaskowskiego. "Nie było podstaw" do odwołania marszu narodowców
"Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił odwołanie i uchylił decyzję Rafała Trzaskowskiego o zakazie marszu" - ustaliła Wirtualna Polska. Prezydenta Warszawy poniesie dodatkowo koszty postępowania - 257 zł.
Zapowiedziany Marsz Suwerenności ma wystartować 1 maja o godz. 13:00 z Placu Zamkowego.
W związku z decyzją sądu jednak się odbędzie, chociaż prezydent ma jeszcze prawo odwołania do sądu apelacyjnego.
Jak poinformował Wirtualną Polskę reprezentujący organizatora adw. Marcin Iwanowski, Trzaskowski oparł zakaz na decyzjach o ograniczeniu ruchu na trasie planowanego marszu, które to decyzje sam wcześniej wydał. "Nie ma zatem wątpliwości, że jego intencją było niedopuszczenie do odbycia się zgromadzenia, a tym samym ingerencja w wolność zgromadzeń. Nie jest to pierwszy raz, kiedy prezydent wolność zgromadzeń ogranicza" - podkreśla prawnik.
Przypomnijmy, że formalnie organizatorami marszu są Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Młodzież Wszechpolska.
Marsz przejdzie z Pl. Zamkowego, Krakowskim Przedmieściem do ulicy Jasnej przed przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Tam planowana jest pikieta.
- 1. maja mija 15. rocznica "anschlussu” Polski, mimo że 24 proc. Polaków tego nie chciało. Chcemy tego dnia zorganizować wielki Marsz Suwerenności - tłumaczył w marcu podczas konferencji prasowej zapowiadającej imprezę Janusz Korwin-Mikke.
W piątek media obiegła informacja, że demonstracji chce zakazać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
"Nie ma wystarczających powodów odmowy organizacji marszu" - zaznaczył jednak w niedzielę Sąd Okręgowy w Warszawie i zezwolił uchylił decyzję Trzaskowskiego.
"Prezydent stolicy złoży zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie uchylenia decyzji o zakazie przeprowadzenia 1 maja zgromadzenia przez środowiska narodowe" - poinformował na Twitterze rzecznik Trzaskowskiego Kamil Dąbrowa.