Trwa ładowanie...
22-12-2014 08:19

Sąd nakazał uwolnić orangutana z zoo. "Nie jest człowiekiem, ale ma prawa"

Sąd w Buenos Aires nakazał wypuszczenie na wolność orangutana, trzymanego w tamtejszym zoo. Sąd uznał, że orangutan co prawda nie jest człowiekiem, ale jednak "osobą", bezprawnie pozbawioną wolności.

Share
Sąd nakazał uwolnić orangutana z zoo. "Nie jest człowiekiem, ale ma prawa"Źródło: Freeimages
d1sc2td

W listopadzie obrońcy praw zwierząt złożyli w sądzie pozew o zbadanie legalności przetrzymywania w zoo 29-letniej samicy orangutana imieniem Sandra. Autorzy pozwu podkreślili, że małpa ma wystarczająco dużo funkcji poznawczych, aby nie traktować jej jako rzeczy. Sąd zgodził się z tą argumentacją i orzekł, że Sandra ma pewne podstawowe prawa jako "osoba nie będąca człowiekiem".

Wyrok oznacza, że jeśli nie będzie apelacji, małpa zostanie przewieziona do rezerwatu przyrody, gdzie będzie mogła żyć w warunkach zbliżonych do tych, jakie miałaby na wolności.

- Ten wyrok otwiera drogę do kolejnych pozwów w sprawie uwolnienia nie tylko małp człekokształtnych, ale także innych czujących istot, które są niesprawiedliwie i arbitralnie pozbawione wolności w ogrodach zoologicznych, cyrkach, parkach wodnych i laboratoriach naukowych - powiedział Paul Buompadre, prawnik reprezentujący argentyńskich obrońców praw zwierząt.

Sandra urodziła się w niewoli w niemieckim zoo w 1986 roku. Do zoo w Buenos Aires trafiła w 1994 roku. Jest bardzo nieśmiała - stara się ukryć przed wzrokiem zwiedzających, na przykład przykrywając się chustką.

Źródło: IAR, BBC

d1sc2td
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sc2td
d1sc2td
Więcej tematów