Trwa ładowanie...
d2gofqo

Sąd Najwyższy Gwatemali zgodził się na postawienie prezydenta w stan oskarżenia

Sąd Najwyższy Gwatemali zaaprobował wniosek prokuratora generalnego o postawienie prezydenta Otto Pereza w stan oskarżenia. Perez podejrzewany jest o zagarnięcie znacznych sum pieniędzy. O jego losie zadecyduje teraz parlament.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Otto Perez
Prezydent Otto Perez (PAP/EPA, Fot: Esteban Biba)
d2gofqo

Perez wraz z wieloma innymi wpływowymi politykami miał uczestniczyć w przestępczej szajce, która pozbawiła państwo znacznej części dochodów z ceł.

Prowadzone pod nadzorem ONZ śledztwo już wcześniej zdziesiątkowało gabinet Pereza; w maju podała się do dymisji wiceprezydent Roxana Baldetti. W Gwatemali, podobnie jak w większości krajów obu Ameryk, prezydent jest równocześnie szefem rządu.

W ub. niedzielę Perez po raz kolejny odrzucił oskarżenia prokuratury i zapowiedział, że - mimo rosnących nacisków i oburzenia społeczeństwa - nie poda się do dymisji.

d2gofqo

Zdaniem prokuratorów prezydent był członkiem organizacji przestępczej o charakterze mafijnym, znanej jako "La Linea" (linia). Miała ona umożliwiać importerom unikanie płacenia ceł w zamian za łapówki, które przestępcy dzielili między siebie.

Na początku sierpnia Kongres (parlament) nie zdołał uchwalić wystarczającą większością 2/3 głosów pozbawienia Pereza chroniącego go immunitetu.

We wrześniu Gwatemalczyków czeka pierwsza runda wyborów prezydenckich. Prawo zabrania Perezowi ubiegania się o reelekcję.

d2gofqo

Podziel się opinią

Share
d2gofqo
d2gofqo
Więcej tematów