Opanowały lubelskie działki. "Robactwo wyłazi ze szpar"
Na lubelskich działkach doszło do uciążliwej plagi owadów. Według przekazywanych w mediach relacji, nie łatwo się ich pozbyć. Pojawiają się wieczorem, a znikają nad ranem. "Robactwo wyłazi ze szpar" - skarży się czytelnik lokalnego portalu lublin112.pl.
- Od kilku dni mieszkańcy ul. Wędrownej w Lublinie walczą z inwazją owadów. Jedni mówią, że to drewnojad, inni że mączniak albo karaluch. Robactwo wyłazi ze szpar w płytkach lub spomiędzy kamieni w ogródkach albo po prostu z trawy. Pojawia się o zmroku i znika nad ranem. Próbowałem łapać odkurzaczem. (...) do worka wchodzi 2 kg, złapane między 21.00 a 23.00 – opowiedział czytelnik lokalnego portalu Lublin112.pl.
Plaga dziera włochatego
Jak udało się ustalić portalowi Lublin112.pl, według przesłanego przez czytelnika zdjęcia problematycznym owadem okazuje się dzier włochaty. To pospolity chrząszcz z rodziny biegaczowatych, znany również jako szkodnik upraw. Ma do 16 mm długości, a jego ubarwienie charakteryzują czarne pokrywy z krótkimi, gęstymi włoskami, czerwone lub pomarańczowe odnóża i krawędzie pancerza. Dzier włochaty jest wszystkożerny, ale preferuje nasiona, kiełkujące rośliny, owady i ślimaki. Może powodować szkody w uprawach zbóż, roślin strączkowych, buraków cukrowych, truskawek i szkółek leśnych. Uszkadza kiełkujące rośliny i młode pędy, a także zjada nasiona. Nie wyrządza on bezpośredniej krzywdy ludziom.
Dzier włochaty to chrząszcz, który ze względu na swój nocny tryb życia i pociąg do światła, często może pojawiać się w domach, budząc niepokój mieszkańców. Wieczorem dziery włochate w poszukiwaniu pożywienia i schronienia kierują się ku źródłom światła, a okna stanowią dla nich łatwą bramę wejściową. W domach i ich pobliżu mogą znajdować się owady, którymi żywi się dzier włochaty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Groźny wypadek na rondzie. Bus przewrócił się na bok
Zwalczanie dziera włochatego może być trudne ze względu na jego szerokie rozprzestrzenienie i zdolność do przystosowania się do różnych warunków środowiskowych. Istnieje kilka metod zwalczania tego szkodnika, od chemicznych po biologiczne.
Źródło: Lublin112.pl