Ruszył program "Rzeczpospolita Internetowa"

Minister transportu Jerzy Polaczek zainaugurował w środę ogólnopolski program "Rzeczpospolita Internetowa", skierowany do wiejskich gmin.

Pierwsze organizacje z czterech miejscowości otrzymały w Kalinowie (woj. warmińsko-mazurskie) czeki po 15 i 20 tys. złotych w ramach programu.

Głównym przesłaniem programu "Rzeczpospolita Internetowa" jest przezwyciężanie barier rozwoju, jakie występują w środowisku wiejskim w związku z ograniczonym dostępem do edukacji i informacji. W programie będą mogły wziąć udział wszystkie gminy wiejskie, które przedstawią projekty integracji swojej społeczności.

W Kalinowie uroczystej inauguracji programu miał dokonać premier Kazimierz Marcinkiewicz, który jest honorowym patronem tego przedsięwzięcia, ale w jego zastępstwie przyjechał minister transportu. Jerzy Polaczek w Gimnazjum w Kalinowie zainaugurował program uruchamiając na laptopie stronę www.rp-internetowa.pl.

Szefowie Fundacji Grupy TP - sponsorzy programu - wręczyli przedstawicielom szkół i organizacji pozarządowym ze Skulska, Lubiewa, Prawdzisk i Gawlik Wielkich czeki o wartości 15 i 20 tysięcy złotych. To pierwsze cztery wsie w Polsce, gdzie program będzie realizowany.

Fundacja Grupy TP przeznaczy na program 3,2 mln złotych. Zakłada, że w programie weźmie udział około 300 projektów z polskich gmin. Organizacje gminne mogą do połowy lipca tego roku wysyłać swoje wstępne projekty do zaakceptowania przez fundację. Pół roku później zostaną wybrane najlepsze projekty, dzięki którym społeczności lokalne będą mogły rozpocząć realizacje swoich zadań.

Jak poinformowali przedstawiciele fundacji, można składać wnioski w trzech kategoriach: edukacja i rozwój, nasz region oraz integracja i tolerancja. Wniosków nie muszą składać duże organizacje posiadające osobowość prawną. Wystarczy powołać grupę działania np. wokół szkoły, świetlicy czy biblioteki.

Minister Polaczek w środę zwiedził świetlicę wiejską w Prawdziskach prowadzoną przez Caritas, która otrzymała z fundacji grant o wartości 15 tysięcy złotych. Z zajęć w świetlicy korzysta kilkadziesięcioro dzieci z parafii w Prawdziskach. W świetlicy stoją trzy komputery dla dzieci.

Rodzice dzieci chcą wykorzystać otrzymany grant na dodatkowe zajęcia rozwijające zainteresowania dzieci a także planują otworzyć filię świetlicy we wsi Turowo oddalonej od Prawdzisk o 7 km.

"Cieszę się, że w tych mniejszych gminach, wioskach, szkołach tego rodzaju inicjatywy są podejmowane i wszystkim bardzo gratuluję" - powiedział podczas inauguracji programu minister Polaczek.

Od 10 maja do 14 lipca 2006 r. wszystkie gminy wiejskie mogą wziąć udział w konkursie grantowym, który umożliwi dofinansowanie kilkuset lokalnych projektów kwotami od 5 000 do 50 000 zł. Dodatkowo na rzecz realizacji projektów Fundacja Grupy TP przekaże sprzęt komputerowy, aparaty cyfrowe, projektory, kamery internetowe, ekrany. Pod względem wielkości funduszy jest to największy w Polsce projekt grantowy o charakterze edukacyjnym, realizowany na wsi.

- Młodzi ludzie z małych miejscowości mają utrudniony start na studia w stosunku do swoich rówieśników z dużych miast. Barierą jest m.in. ograniczony dostęp do Internetu. Chcemy to zmienić. Dzięki programowi „Rzeczpospolita Internetowa” świetlice, kluby, szkoły i stowarzyszenia lokalne zapewnią młodym ludziom szerszy dostęp do globalnej sieci, a przez nią do informacji i edukacji. Chcemy, aby mieli możliwość realizowania swoich aspiracji – powiedział Marek Józefiak, prezes Telekomunikacji Polskiej.

- To bardzo ważne, by w poczuciu dumy z przynależności Polski do Unii Europejskiej nie zapominać o ludziach biedniejszych, pozbawionych dostępu do najnowszych osiągnięć nauki, a tym samym często pozbawionych równych szans rozwoju – powiedziała Anna Darska, szefowa przedstawicielstwa UNDP w Polsce. - Dlatego cieszę się, że możemy wspólnie realizować program zainicjowany przez Fundację Grupy TP powołaną przez firmy z branży telekomunikacyjnej, nastawione na wyjątkowo szybki rozwój, a jednak dążące do tego, aby stał się on udziałem także tych osób, które do tej pory o Internecie jedynie słyszały.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)