Rozpoczął się szturm w Nowoozernym koło Eupatorii

Rozpoczął się szturm w Nowoozernym koło Eupatorii. Według rzecznika MON na Krymie Władysława Selezniowa, rosyjscy wojskowi wyrwali bramę za pomocą traktora i zajęli biuro przepustek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uzbrojeni członkowie tzw. samoobrony Krymu
Uzbrojeni członkowie tzw. samoobrony Krymu (PAP/EPA, Fot: YURI KOCHETKOV)
WP

Wcześniej przewidywano, że do szturmu zostaną wykorzystane kobiety z dziećmi, która miały iść w pierwszym rzędzie. Tak było rano w Sewastopolu. „Samoobrona” Krymu wspierana przez miejscową ludność wtargnęła na teren ukraińskiej bazy. Wojskowi początkowo zabarykadowali się, a później ubrani po cywilnemu i bez broni opuścili jej teren.

Według mediów, w miejscowości Perewalne koło Symferopola częściowo poddała się miejscowa jednostka, która była blokowana od 2 marca przez oddziały samoobrony Krymu i rosyjskich wojskowych. Według Centrum Badań Wojskowo - Politycznych, część żołnierzy oddała broń. Mają teraz podjąć decyzję, czy służyć w lokalnej armii, czy odejść do cywila i pozostać na półwyspie bądź też wyjechać na kontynentalną część Ukrainy. Już jutro w Perewalnym mają być wydawane rosyjskie paszporty tym Ukraińcom, którzy zdecydowali się służyć Rosji.

Na Krym ma się w najbliższym czasie udać delegacja ukraińskiego rządu w składzie wicepremier Witalij Jarema i p.o. ministra obrony Ihor Teniuch. Celem ich wizyty jest zapobieganie eskalacji konfliktu. Samozwańczy premier Krymu Serhij Aksionow już zapowiedział, że urzędnicy nie będą wpuszczeni na jego terytorium.

WP

Wcześniej, od początku rosyjskiej inwazji, na przełomie lutego i marca, żaden przedstawiciel ukraińskich władz nie udał się na półwysep..

Polub WP Wiadomości
WP
WP