Trwa ładowanie...

Rosyjski dowódca Aleksander Dwornikow przyznaje: siły specjalne uczestniczyły w walkach w Syrii

• Rosyjskie siły specjalne walczyły w Syrii
• Powiedział o tym rosyjski dowódca, Aleksander Dwornikow
• Do tej pory Moskwa mówiła o "doradcach wojskowych"

Share
Rosyjski dowódca Aleksander Dwornikow przyznaje: siły specjalne uczestniczyły w walkach w Syrii
Źródło: AFP, Fot: Paul GYPTEAU
d2l9tz8

Rosyjskie siły specjalne były obecne na polu walki w Syrii - przyznał dowódca rosyjskich sił w tym kraju. W wywiadzie dla "Rosijskoj Gazety" Aleksander Dwornikow powiedział, że kontyngenty takich sił przeprowadzają zwiad na terenach, które później mają stać się celem nalotów rosyjskiego lotnictwa. Zajmują się też innymi zadaniami specjalnymi.

Moskwa do tej pory mówiła o swoich "doradcach wojskowych", nie biorących udziału w walkach w Syrii. Dwornikow mówił, że ci doradcy zajmowali się między innymi szkoleniem syryjskich wojsk. Wyraźnie jednak dodaje, że w Syrii na froncie były też siły specjalne, które walczyły u boku syryjskiej armii, w tym miejscowych Kurdów, którzy popierają rząd w Damaszku.

d2l9tz8

Pierwsza grupa wojskowych z Rosji miała dotrzeć do Syrii jeszcze we wrześniu, tuż przed rozpoczęciem nalotów. Rosyjscy żołnierze mieli opanować wtedy większość miasta Homs, uczestniczyli też w ofensywie w Latakii i przygotowywali się do przejęcia Aleppo. Zdaniem Dwornikowa, rosyjskie siły w niespełna pół roku drastycznie zmieniły sytuację w Syrii i zapobiegły rozpadowi kraju.

Ponadto - jak informuje rosyjski dowódca - Moskwa dozbrajała syryjską armię, dostarczając między innymi systemy artyleryjskie, sprzęt do komunikacji i zwiadowczy.

Naloty Rosji na Syrię trwały od 30 września ubiegłego roku do ubiegłego tygodnia, gdy prezydent Rosji Władimir Putin niespodziewanie ogłosił ich zakończenie. Zdaniem Dwornikowa, pozostający tam rosyjscy żołnierze mają pilnować między innymi przestrzegania rozejmu w Syrii.

d2l9tz8

Podziel się opinią

Share
d2l9tz8
d2l9tz8
Więcej tematów