Trwa ładowanie...
d3rh0y2
10-11-2005 10:25

Rosja zakazuje importu polskiej produkcji roślinnej

Rosja wstrzymuje od 14 listopada import z Polski produkcji roślinnej - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa.

d3rh0y2
d3rh0y2

Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert wyjaśnił, że posunięcie to spowodowane jest "masowym naruszaniem przez stronę polską rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach produktów uprawy roślin".

Według Dankwerta, "mimo wielokrotnych próśb Rossielchoznadzoru o wyeliminowanie występujących niedociągnięć, służby ochrony roślin Polski nie podjęły skutecznych kroków".

d3rh0y2

Natrafiliśmy na podrobione certyfikaty fitosanitarne nawet nowego wzoru, ze znakami wodnymi - oświadczył szef rosyjskiego nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego, cytowany przez agencję Interfax.

Dankwert oświadczył, że "w ten sposób polskie certyfikaty fitosanitarne nie gwarantują bezpieczeństwa dostarczanej produkcji", co "znacznie obniżyło poziom zaufania do narodowej organizacji ds. kwarantanny i ochrony roślin Polski".

Masowe oszustwa z certyfikatami fitosanitarnymi nie pozwalają na kontynuowanie handlu produkcją roślinną - podkreślił szef Rossielchoznadzoru.

Dankwert dodał, że "zakaz będzie obowiązywać dopóty, dopóki strona polska nie przedstawi przekonujących dowodów wyeliminowania przypadków naruszania międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach produkcji uprawy roślin".

d3rh0y2

Lech Pintera z Wydziału Ekonomiczno-Handlowego ambasady RP w Moskwie powiedział, że strona rosyjska - jak dotąd - nie poinformowała oficjalnie o wprowadzeniu zakazu. Nie mogę potwierdzić wprowadzenia zakazu wwozu produktów pochodzenia roślinnego. Jednak gdyby taki zakaz został wprowadzony, byłoby to bardzo bolesne dla naszego eksportu - oświadczył.

Pintera przyznał, że "strona rosyjska informowała o nieprawidłowościach w polskiej dokumentacji fitosanitarnej". Takie przypadki były. Jednak słowo "masowe" na pewno jest nie na miejscu - powiedział dyplomata. Zdarzyły się pojedyncze, drobne niedociągnięcia, niezwiązane z jakimikolwiek niebezpieczeństwami. Polegały one na błędnym wypełnieniu świadectw fitosanitarnych i dotyczyły kwiatów - wyjaśnił Pintera.

Jego zdaniem, "zakaz importu produktów pochodzenia roślinnego jest nieuzasadniony". Te nieprawidłowości, które wystąpiły, były zbyt błahe, by wprowadzać zakaz - oświadczył. Zakaz wwozu wszystkich produktów pochodzenia roślinnego byłby nieadekwatny do niedociągnięć - dodał.

d3rh0y2

Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz poinformował, że do rządu nie wpłynęło żadne oficjalne stanowisko Rosji w sprawie wstrzymania importu z Polski do tego kraju produkcji roślinnej. Podkreślił jednak, że sprawa będzie wyjaśniana przez ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

Minister rolnictwa zna tę sprawę z mediów i będzie ją jak najszybciej wyjaśniał - zadeklarował Ciesiołkiewicz. Jak dodał, po południu resort poda więcej szczegółów na ten temat. Do tej pory nie dostaliśmy żadnej oficjalnej informacji od strony rosyjskiej - powiedział Krzysztof Jurgiel. Również Główny Inspektor Ochrony Roślin nie otrzymał żadnej informacji w tej sprawie.

Szef resortu rolnictwa chce rozmawiać o kłopotach z eksportem naszej żywności z ministrem rosyjskim. Krzysztof Jurgiel powiedział, że zespół kryzysowy przygotowuje wystąpienie do ministra rolnictwa Rosji z prośbą o jak najszybsze spotkanie. Minister powiedział, że chce doprowadzić do szybkiego rozwiązania sporu.

d3rh0y2

W środę Rosja wstrzymała import mięsa z Polski. Zakaz dotyczy mięsa wołowego, podrobów wołowych, mięsa wieprzowego i podrobów wieprzowych, drobiu, farszu drobiowego oraz świeżych mięsnych półproduktów. Decyzję tę Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej uzasadniło łamaniem przez stronę polską rosyjskich przepisów weterynaryjnych. Wcześniej Rosjanie zaproponowali renegocjację cen sprowadzanego do Polski gazu.

Produkty pochodzenia roślinnego - to m.in. zboża i ich przetwory, owoce i ich przetwory, warzywa i ich przetwory, kwiaty oraz drewno. Wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego do Rosji w 2004 roku wyniosła 520 mln dolarów. Na produkty pochodzenia roślinnego przypadło ok. 200-300 mln USD, a na mięso i produkty mięsne - 70 mln dolarów.

Wydarzenia TV POLSAT

Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl

d3rh0y2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rh0y2
Więcej tematów