Rosja wprowadza bankowe sankcje przeciwko 41 państwom
Rosyjskie banki mają informować o wszystkich operacjach obywateli państw, które przyłączyły się do sankcji przeciwko Rosji. Taki obowiązek wprowadza Federalna Służba Monitoringu Finansowego (Rosinfomonitoring). Pismo w tej sprawie rozesłano do instytucji bankowych w kraju - informują tamtejsze media.
20.04.2015 | aktual.: 20.04.2015 04:36
Zarządzenie dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Te obostrzenia obejmują też - jak podano - obywateli państw wspierających terroryzm i nieprowadzących skutecznej walki z korupcją
Na liście znalazło się 41 krajów: 29 państw Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone, Kanada, Norwegia, Szwajcaria, a także Australia, Iran, Syria, Sudan, Nowa Zelandia, Argentyna, Meksyk, Korea Północna i Jamajka.
Według zaleceń, transakcje klientów z państw z "czarnej listy" mają być uznawane za "podejrzane" i rekomenduje się ich nierealizowanie. Bank ma informować o nich wywiad finansowy. Jeśli zignoruje te przepisy, to działanie ma być traktowane jak naruszenie prawa i może spowodować odebranie licencji.
Obecnie o transakcjach powyżej 600 tysięcy rubli rosyjskie banki muszą informować Federalną Służbę Monitoringu Finansowego w ciągu trzech dni. Transakcje "podejrzane", zgodnie z nowymi przepisami, należy zgłaszać "niezwłocznie".
Zobacz także: Wzajemne sankcje UE-Rosja