Trwa ładowanie...
d2jjlfe
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosja: trzy nowe dywizje powstaną na kierunku zachodnim w 2016 roku

• Szef MON Rosji: nowe jednostki na zachodzie kraju to najważniejsze zadanie
• Siergiej Szojgu zapowiada budowę poligonów dla formowanych dywizji
• Minister zapowiedział też zwiększenie potencjału strategicznych sił jądrowych
• Nowe dywizje także w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja: trzy nowe dywizje powstaną na kierunku zachodnim w 2016 roku
(mil.ru)
d2jjlfe

Rosja sformuje trzy nowe dywizje na swoim kierunku zachodnim w bieżącym roku - poinformował minister obrony Siergiej Szojgu podczas pierwszego w nowym roku spotkania w resorcie. Utworzenie tych dywizji nazwał "najważniejszym zadaniem".

Szojgu wskazał, że oprócz sformowania dywizji niezbędne jest również zagospodarowanie miejsc stałej dyslokacji, w tym utworzenie odpowiednich poligonów oraz infrastruktury wojskowej - obiektów dla ludzi i sprzętu.

Na 2016 rok Szojgu zapowiedział ponadto kontynuację wyposażania sił zbrojnych Rosji w najnowocześniejszy sprzęt. - Szczególny nacisk należy położyć na wzmocnienie potencjału strategicznych sił jądrowych i realizacji programów obrony kosmicznej. W 2016 roku należy wdrożyć do służby w wojskach rakietowych przeznaczenia strategicznego pięć pułków rakietowych, wyposażonych w nowoczesne systemy rakietowe - powiedział szef resortu obrony.

d2jjlfe

Zapowiedział utrzymanie w 2016 roku praktyki niezapowiedzianych sprawdzianów gotowości bojowej. Manewry takie obejmą wszystkie okręgi wojskowe i wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Jak mówił Szojgu, nacisk w nich będzie położony na tworzenie grup wojsk na zagrożonych kierunkach, przerzucanie wojsk na dalekie odległości, a także - na opracowanie zadań obrony przeciwlotniczej.

Jak przypomina agencja TASS, w 2015 roku w Zachodnim Okręgu Wojskowym powstało około 30 zgrupowań i jednostek wojskowych. Zachodni Okręg Wojskowy został utworzony we wrześniu 2010 roku w wyniku połączenia Leningradzkiego i Moskiewskiego Okręgu Wojskowego. W jego skład wchodzą też floty - Północna i Bałtycka. Częścią Zachodniego Okręgu Wojskowego jest graniczący z Polską i Litwą obwód kaliningradzki.

Minister mówił też o przygotowaniach do manewrów wojskowych Kaukaz 2016. "Na tle niełatwej wojskowej i politycznej sytuacji międzynarodowej ważne jest ocenienie naszych możliwości dotyczących obrony interesów narodowych na południowo-zachodnim kierunku strategicznym" - powiedział minister. Wskazał na konieczność przećwiczenia kwestii współdziałania sił zbrojnych w terenie górskim i przy uwzględnieniu wzrostu w regionie zagrożeń terrorystycznych.

Z Moskwy Anna Wróbel

Zobacz też: Czego boi się Władimir Putin?

d2jjlfe

Podziel się opinią

Share

d2jjlfe

d2jjlfe
Więcej tematów