Trwa ładowanie...
07-01-2015 14:50

Rocznica zdobycia Ławicy - to był największy łup w dziejach polskiego oręża

W Poznaniu odbyły się uroczystości 96. rocznicy zdobycia lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich. To właśnie temu wydarzeniu poświęcono rozpoczęte 27 grudnia obchody kolejnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Rocznica zdobycia Ławicy - to był największy łup w dziejach polskiego orężaŹródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d14ks9x
d14ks9x

6 stycznia 1919 r. powstańcy wielkopolscy zdobyli lotnisko Ławica, a wraz z nimi 70 samolotów, z których część trzy dni później zbombardowała Frankfurt nad Odrą.

- Najbardziej brawurowa akcja, o szczególnym znaczeniu nie tylko dla losów Powstania Wielkopolskiego, rozegrała się na lotnisku Ławica, gdzie stacjonowało około 200 żołnierzy niemieckich, dysponujących kilkudziesięcioma gotowymi do walki samolotami i sporymi zapasami amunicji - przypominał, inaugurując obchody Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Choć lotnisko na Ławicy było ostatnim punktem oporu Niemców w Poznaniu, jego załoga nie chciała się poddać, grożąc, że zbombarduje miasto. Powstańcy bardzo starannie przygotowali się do ataku, wykorzystując m.in. wiedzę o lotnisku podporucznika nawigatora Jana Stempniewicza oraz pilotów Wiktora Pniewskiego i Jana Marciniaka.

W nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku lotnisko otoczyły trzy kompanie dowodzone przez Bronisława Pinieckiego oraz pluton strzelców konnych pod dowództwem podporucznika Kazimierza Ciążyńskiego, wspomaganych przez oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej.

d14ks9x

Po odmowie kapitulacji przez Niemców, Polacy otworzyli ogień artyleryjski, pilnując jednak, aby nie uszkodzić stacjonujących na lotnisku samolotów. Jeden z pocisków trafił wieżę kontroli lotów, a odłączenie prądu przerwało łączność.

6 stycznia 1919 roku, o godzinie 8 rano, Ławica została zdobyta, a wraz z nią 70 samolotów, z tego 50 gotowych do startu, gdyż Niemcy planowali ich ewakuację do Frankfurtu. Ponadto w hangarach Zeppelina na poznańskich Winiarach znaleziono zakonserwowane części, z których można było złożyć około 300 samolotów, a także liczne zapasy broni i amunicji.

Wartość zdobyczy powstańców wielkopolskich oszacowano na około 200 milionów ówczesnych marek i do dziś uważana jest przez historyków za największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża. Ze zdobytych samolotów stworzono pierwsze eskadry polskiego lotnictwa.

9 stycznia powstańcy na zdobytych samolotach odbyli lot nad Frankfurt, bombardując znajdujące się tam lotnisko, co było pierwszym nalotem bombowym w dziejach polskiego lotnictwa i to zakończonym sukcesem. Dzięki temu Niemcy zaprzestali nalotów na Poznań, bojąc się odwetu Polaków.

Zdobyte na Ławicy samoloty wzięły później udział m.in. w odpieraniu najazdu wojsk bolszewickich.

d14ks9x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14ks9x
Więcej tematów