Resort zdrowia znalazł dostawcę szczepionek
Zakład zamówień publicznych przy ministrze
zdrowia znalazł dostawcę szczepionki przeciwko odrze, śwince i
różyczce. Pod koniec stycznia, z powodu braku ofert, unieważniono
przetarg w tej sprawie.
Po negocjacjach wybrano firmę GSK Services z Poznania, która dostarczy 20 tys. dawek szczepionki. Łączna wartość zamówienia to 460 tys. zł brutto.
Odra, która rocznie zabija na świecie 242 tys. osób, przeważnie zaczyna się wysoką gorączką, a następnie pojawia się wysypka - głównie na twarzy i górnym odcinku szyi. Czasem może dojść do komplikacji choroby takich, jak ślepota, zapalenie mózgu i zapalenie płuc, a nawet do zgonu. Odra jest najbardziej niebezpieczna dla niedożywionych dzieci i osób z osłabionym układem odporności, np. zakażonych HIV. Prawie wszystkie zgony z jej powodu występują na trenie biednych krajów.
Świnką można zakazić się poprzez bezpośredni kontakt z chorym, drogą kropelkową, bądź poprzez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi przez chorego. Objawy świnki przypominają infekcję wirusową - chory źle się czuje, ma podwyższoną temperaturę, boli go głowa, następnie pojawia się obrzęk ślinianek przyusznych lub podżuchwowych i ból przy otwieraniu jamy ustnej. Leczenie świnki jest wyłącznie objawowe. Zalecany jest pobyt w łóżku, częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa chory, stosowanie lekkostrawnej diety i zażywanie leków przeciwgorączkowych.
Różyczka jest chorobą zakaźną rozprzestrzeniającą się głównie drogą kropelkową. Chorują na nią przede wszystkim dzieci oraz osoby dorosłe, które w dzieciństwie tej choroby nie przeszły. Ma ona u nich zwykle łagodny przebieg, nie daje powikłań. Objawia się złym samopoczuciem, katarem, podwyższoną temperaturą, powiększonymi węzłami chłonnymi, wysypką na całym ciele. Różyczka jest groźna dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż może spowodować wady wrodzone płodu, a nawet poronienia.
W Polsce obowiązkowym szczepieniem przeciwko różyczce objęte są dziewczęta w wieku 13 lat.