Resort sprawiedliwości: nieprawidłowości przy egzaminach na aplikację radcowską
W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości doszło do nieprawidłowości przy sporządzaniu pytań egzaminacyjnych na aplikację radcowską. Minister Zbigniew Ziobro zaapelował, by wątpliwości były rozstrzygane na korzyść uczestników konkursu.
"Liczne doniesienia prasowe, skargi kandydatów, którzy przystąpili do egzaminu konkursowego na aplikację radcowską w dniu 10 grudnia 2005, jak i stanowisko Krajowej Rady Radców Prawnych pozwalają na stwierdzenie, że doszło do nieprawidłowości w teście sporządzonym przez Zespół do przygotowywania pytań na egzamin konkursowy na aplikację radcowską" - napisano w komunikacie.
Jednocześnie, w ramach nadzoru nad samorządem radcowskim Minister Sprawiedliwości- Prokurator Generalny "zwrócił się z prośbą o rozstrzyganie na korzyść uczestników konkursu wątpliwości, stwierdzonych w toku weryfikowania jego wyników".
Egzamin, przeprowadzony 10 grudnia na aplikację radcowską, miał formę pisemną. Aby go zdać, trzeba było odpowiedzieć poprawnie przynajmniej na 190 z 250 pytań. Po egzaminie pojawiły się informacje, że część pytań była błędnie sformułowana lub odpowiedzi były nieprecyzyjne. Prace osób, które na egzaminie na aplikację radcowską otrzymały co najmniej 180 punktów, zostaną ponownie sprawdzone - informował sekretarz Krajowej Rady Radców Prawnych Władysław Lewandowski.
W czwartek rzeszowska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo dotyczące podejrzenia ujawnienia osobom nieuprawnionym testów egzaminacyjnych na aplikację radcowską w Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu.
W Poznaniu i w Katowicach testy na aplikacje zdało 42 proc. tych, którzy przystąpili do egzaminu; we Wrocławiu zadało 75 proc. W pozostałych okręgach wyniki były znacznie niższe - jednocyfrowe, a w jednym nie zdał nikt.
W tym roku egzaminy na aplikacje - adwokacką, radcowską i notarialną - odbywały się w całym kraju jednego dnia, na podstawie jednakowych w skali kraju testów. Po raz ostatni przeprowadziły je organy samorządu zawodowego. Następne mają przeprowadzać komisje powołane przez Ministra Sprawiedliwości.
Przeprowadzenie konkursów na aplikacje prawnicze umożliwiła uchwalona po wielomiesięcznych sporach nowelizacja ustawy o adwokaturze, która weszła w życie we wrześniu. Nie można było ich przeprowadzać od ubiegłego roku, gdy Trybunał Konstytucyjny uznał, że regulaminy korporacji prawniczych, w których były opisane zasady konkursów, nie wystarczą, by je przeprowadzać. Takie przepisy powinny bowiem - według Trybunału - znajdować się w ustawie, a nie w regulaminach.