Ranking polskich szpitali - tam jest najlepiej
Spada rentowność polskich szpitali, ale mają one coraz lepszy sprzęt i kadrę - wynika z rankingu "Rzeczpospolitej" i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Najlepszą placówką medyczną okazał się Szpital Jana Pawła II w Zamościu.
17.10.2011 | aktual.: 17.10.2011 10:35
Papieska placówka zdobyła aż 910 punktów na 1000 możliwych. Wyprzedziła zwycięzców z ubiegłych lat: Centrum Onkologii w Bydgoszczy i poliklinikę w Olsztynie. W konkursie uczestniczyła jedna czwarta wszystkich szpitali działających w naszym kraju. "Rzeczpospolita" oceniała między innymi sytuację finansową, jakość opieki i sprzętu, kadrę czy przestrzeganie praw pacjenta.
W pozostałych trzech kategoriach zwyciężyli: Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie (najlepszy szpital monospecjalistyczny), Pleszewskie Centrum Medyczne (najlepszy niepubliczny), Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie (najlepszy niezabiegowy).
Niepokojącym zjawiskiem jest niestety spadek rentowności szpitali, które uczestniczyły w rankingu. 2009 r. na plusie zamykało trzy czwarte szpitali, rok temu - 60%, a teraz - tylko połowa. Zdaniem Centrum Monitorowania Jakości to efekt tego, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za pacjentów przyjętych do szpitali ponad limit.
"Rzeczpospolita" zaznacza, że jeszcze kilka lat temu placówki chwaliły się nowoczesnym sprzętem. Dziś to już standard. Oddawane są za to lądowiska dla helikopterów czy specjalistyczne oddziały.