Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze
Fakt

Radosław Sikorski złożył doniesienie na "Fakt"

Szef MSZ Radosław Sikorski zawiadomił prokuraturę o naruszeniu przez "Fakt" jego prywatności przy pomocy wyposażonego w kamery drona wysłanego w okolice jego domu w Chobielinie. Tymczasem redaktor naczelny "Faktu" tłumaczy, że dziennik w ten sposób chciał nakłonić Sikorskiego, by zapłacił z własnych pieniędzy za kolację, której treść rozmowy została upubliczniona podczas tzw. afery podsłuchowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radosław Sikorski
Radosław Sikorski (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)

"Fakt" przed tygodniem opublikował na swojej stronie internetowej zdjęcia oraz film zatytułowany "Zobacz majątek Sikorskiego!", zarejestrowany nad posiadłością ministra. W poniedziałek szef MSZ poinformował na Twitterze, że złożył doniesienie do prokuratury "za naruszenie prywatności domu przez @FaktPL przy pomocy drona". "Prawa obywatelskie są dla wszystkich" - napisał.

"Pozuje na angielskiego lorda" - komentował materiał "Fakt". "Nieruchomość warta ok. 4 mln zł ma 800 mkw. powierzchni, a otacza ją 14 ha ziemi. Sikorscy mają do własnej dyspozycji zagrodę dla danieli, staw, ogród i leśniczówkę. A nawet lądowisko dla helikoptera i kort tenisowy" - pisał tabloid.

Złożyłem doniesienie do prokuratury za naruszenie prywatności domu przez @FaktPL przy pomocy drona. Prawa obywatelskie są dla wszystkich.

— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) lipiec 14, 2014

Na późniejszej konferencji prasowej w Warszawie po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Tiborem Navracsicsem Sikorski powiedział, że jego prywatność naruszono przy użyciu "bezpilotowego statku powietrznego".

Szef MSZ wyraził nadzieję, że "prokuratura, a jak trzeba będzie sąd, wyznaczy granice prawa polityków do prywatności". - Rozumiem, że my politycy mamy mniejsze prawa i musimy się przyzwyczaić do większego nadzoru ze strony mediów i opinii publicznej, ale uważam, że są jakieś granice. Te granice są przekroczone, gdy ktoś wkracza na teren ściśle prywatny - oświadczył minister.

Redaktor naczelny "Faktu" Robert Feluś poinformował PAP, że dziennik w ten sposób chciał nakłonić Sikorskiego, by zapłacił z własnych pieniędzy za kolację, której treść rozmowy została upubliczniona podczas tzw. afery podsłuchowej.

- Na dowód, że stać go na taki wydatek, postanowiliśmy pokazać czytelnikom jego okazałą posiadłość. Ponieważ 14-hektarowego parku z dworkiem nie da się uwiecznić robiąc zdjęcie z ziemi wybraliśmy metodę adekwatną do skali posiadłości, która pozwoliła pokazać teren Ministra w całej okazałości - napisał Feluś, komentując informację o pozwie. - Nie naruszyliśmy w żaden sposób prywatności pana ministra pokazując z dużej wysokości jedynie budynki i park - podkreślił naczelny "Faktu". Zaznaczył, że wykonane z powietrza zdjęcia dworku i terenu wokół można znaleźć w internecie.

Slot

- To jest ciekawe pytanie prawne, czy np. wtargnięcie musi być osobiście, czy musi być poprzez środki techniczne. Jakie są granice prywatności, jak blisko do czyjejś łazienki można podlecieć z kamerami? - pytał Sikorski. - Mam nadzieję, że polski wymiar sprawiedliwości podoła zadaniu wyznaczenia tych granic - dodał.

- Chciałbym państwa, dziennikarzy prosić o uszanowanie prywatności mojej i mojej rodziny - powiedział Sikorski. Dodał, że to prawo należy się wszystkim.

Według szefa MSZ ta sytuacja to jeszcze jeden dowód, że "żyjemy w nowej rzeczywistości, gdzie każdy z nas o każdej porze dnia i nocy może być nagrany czy sfotografowany w każdym, najbardziej intymnym miejscu".

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski poinformował, że w tej sprawie skierowane zostały dwa wnioski do prokuratur: zawiadomienie ws. publikacji przez "Fakt" filmu znad Chobielina złożono w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów, a zawiadomienie o naruszeniu miru domowego ministra w Prokuraturze Rejonowej w Szubinie (woj. kujawsko-pomorskie).

Źródło: PAP, WP.PL, Fakt.pl

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów