Trwa ładowanie...
d3c4t8k
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Radosław Sikorski: MSZ nie ma zastrzeżeń do przeniesienia pomnika Czerniachowskiego

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że jeśli lokalne władze i mieszkańcy chcą przeniesienia pomnika dowódcy 3. Frontu Białoruskiego gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie, to MSZ nie ma co do tego zastrzeżeń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radosław Sikorski: MSZ nie ma zastrzeżeń do przeniesienia pomnika Czerniachowskiego
(WP.PL)
d3c4t8k

Sikorski był pytany w środę przez dziennikarzy, czy pomniki żołnierzy radzieckich "w kontekście dewastacji jednego z pomników w Pieniężnie", powinny zostać w Polsce.

Pomnik gen. Czerniachowskiego odpowiedzialnego za likwidację AK na Wileńszczyźnie został zdewastowany w nocy z soboty na niedzielę przez nieznanych sprawców. Na monumencie sowieckiego generała namalowano Znak Polski Walczącej i napis "Precz z komuną".

Do incydentu doszło na kilkanaście godzin przed zapowiedzianą wizytą oficjalnej delegacji z przygranicznego miasta Mamonowa i grupy motocyklistów z obwodu kaliningradzkiego. W związku z dewastacja pomnika Rosjanie zrezygnowali z organizacji uroczystości w Pieniężnie.

d3c4t8k

Sikorski ocenił, że nie była to dewastacja, lecz "jakiś chuligański wybryk, którego skutki zniknęły z tego pomnika po kilku godzinach".

- MSZ w sprawie pomnika Czerniachowskiego wyraził już swoje stanowisko. My rozumiemy, że dla Rosjan (Czerniachowski) jest żołnierzem, który walczył o zdobycie Prus Wschodnich, ale dla nas jest jednocześnie katem Suwalszczyzny. A ponieważ my jesteśmy gospodarzem w naszym własnym kraju, to my będziemy określać, co w przestrzeni publicznej jest stawiane jako pomnik, czyli wzór do naśladowania, a co nie - oświadczył szef MSZ.

Jak dodał, "stanowisko MSZ jest takie, że jeśli tego sobie życzą lokalne władze, mieszkańcy to nie mamy zastrzeżeń do przeniesienia pomnika". - Zupełnie inną kwestią są oczywiście groby żołnierzy. Jako kraj, który szczególnie szanuje groby naszych żołnierzy, my szanujemy też groby innych żołnierzy, tu obowiązuje umowa międzynarodowa, którą będziemy respektować - zadeklarował Sikorski.

Moskwa w poniedziałek wyraziła oburzenie zbezczeszczeniem pomnika gen. Czerniachowskiego w Pieniężnie; oczekuje, że władze Polski podejmą wszelkie kroki w celu ukarania winnych i niedopuszczenia do takich incydentów w przyszłości.

d3c4t8k

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz mówił w niedzielę, że komendant główny policji poinformował go, iż szkody spowodowane przez nieznanych sprawców zostały już usunięte. - Traktujemy to, jako jeden z wielu incydentów - przykry, bo przykry, ale incydent - dodał Sienkiewicz.

Pod koniec stycznia rada miejska w Pieniężnie podjęła uchwałę o rozebraniu pomnika gen. Czerniachowskiego. Inicjatywę lokalnego samorządu poparła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która zaproponowała stronie rosyjskiej przeniesienie pomnika na teren obwodu kaliningradzkiego. Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie uznała tę propozycję za nieuzasadnioną.

Agencja ITAR-TASS przypomina, że wówczas rosyjskie MSZ również wyrażało oburzenie, a jego rzecznik Aleksandr Łukaszewicz przypominał, że pomnik jest objęty polsko-rosyjską międzyrządową umową o ochronie grobów i miejsc pamięci ofiar wojen i represji z 1994 roku.

d3c4t8k

Podziel się opinią

Share

d3c4t8k

d3c4t8k
Więcej tematów