Trwa ładowanie...
23-01-2007 08:41

Radni biorą się za poprawianie wyglądu Krakowa

Rynek Podgórski, pl. Nowy i pl. Szczepański - te trzy place to - według radnych z Platformy Obywatelskiej, którzy optują za ich rewitalizacją - najbardziej reprezentacyjne miejsca Krakowa po Rynku Głównym i Małym Rynku (ich remonty zakończą się w tym roku). Dlatego radni zabiorą się za poprawianie ich wyglądu.

Radni biorą się za poprawianie wyglądu KrakowaŹródło: Gazeta Krakowska
d2ql2ay
d2ql2ay

- Rynek Podgórski jest pięknym placem, zwieńczonym kościołem. W tej chwili stoją na nim trzy budki, jest wylany asfalt i rabatki. Tymczasem to powinno być reprezentacyjne miejsce, z wyeksponowaną zabytkową architekturą, przyciągające turystów, tętniące życiem. Mogłyby się tam też odbywać różnego rodzaju koncerty czy imprezy - tłumaczy radny Łukasz Osmenda z PO. Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia podgorze. pl zgadza się, że wygląd Rynku Podgórskiego powinien się zmienić. - Na pewno trzeba tu zmienić nawierzchnię, zastanowić się co zrobić z niezbyt piękną fontanną i pustą budką po kwiaciarni. Marzą się nam imprezy na Rynku, ale do tego trzeba ten plac przygotować.

Lekka architektura

Z kolei plac Nowy, to, jak zauważa radny, najpopularniejsze obecnie miejsce spotkań towarzyskich i jedna z wizytówek miasta. Potrzebuje pilnej wymiany nawierzchni, ale również sensownej koncepcji architektonicznej. Równocześnie, według radnych, powinien zostać zachowany działający na placu targ. - Połączenie targowiska z placem spacerowym, z knajpami, jest świetną rzeczą. Zwłaszcza że stoiska z warzywami czy owocami są miłym akcentem kolorystycznym w pejzażu miejskim. Wszystko to jednak powinno mieć lekką formę- mówi Osmenda.

Dodajmy, że kazimierscy kupcy już kilka lat temu przygotowali koncepcję przebudowy placu. Za własne pieniądze chcieli przebudować stragany, liczyli na to, że władze miasta ułożą nową, granitową nawierzchnię. Te plany nie zostały jednak zrealizowane. - Być może przyszedł czas, żeby miasto wreszcie się tym zainteresowało- mówi radny Osmenda.

Problem z parkingiem

Kłopot jest z pl. Szczepańskim. Za pół miliona zł ma zostać sporządzona koncepcja jego zagospodarowania. Na razie główną część placu zajmuje parking. Radni nie widzą możliwości jego likwidacji - dopóki w pobliżu nie powstanie parking podziemny. Jeżeli więc powstanie koncepcja, zostanie ona odłożona na półkę, przynajmniej do czasu zakończenia budowy miejsc parkingowych pod ziemią na pl. Na Groblach (inwestycja ma się rozpocząć w tym roku). Za utrzymanie i remonty placów miejskich odpowiada Krakowski Zarząd Komunalny. Jego rzecznik prasowy, Jacek Bartlewicz, zapewnia, że wszystkie pomysły radnych, dotyczące przebudowy placów, są przewidziane do realizacji.

d2ql2ay

- Jednak wszystko musi się odbywać zgodnie z logiczną kolejnością. W tym roku planujemy m.in. przebudowę pl. Wszystkich Świętych, gdzie powstaje pawilon Fundacji Wyspiański 2000 - mówi. Bartlewicz podkreśla także, że przygotowanie koncepcji, proponowane przez radnych, to dopiero wstęp do inwestycji. Potem trzeba jeszcze zdobyć wszystkie wymagane prawem decyzje, m.in. zgodę konserwatora zabytków. Do samego rozpoczęcia prac droga więc jest długa.

Anna Kajtoch, współpraca (aga)

d2ql2ay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ql2ay
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj