"Radio Biełaruś" zaczęło nadawanie audycji po polsku
Państwowe "Radio Biełaruś", emitujące programy
dla zagranicy, od września rozpoczęło nadawanie audycji w języku
polskim. W oficjalnym komunikacie podano, że chodzi o przeciwwagę
dla polskich mediów, które mają nieobiektywnie informować o
Białorusi.
Jak poinformował dyrektor radiostacji Nawum Halparowicz, na razie krótkich, 20-minutowych audycji można posłuchać raz w tygodniu, w niedzielę o godz. 20.00 czasu polskiego na falach krótkich. Od listopada będą one nadawane dwa razy w tygodniu, a od grudnia już trzy razy.
Na audycje składają się wiadomości oraz materiały społeczne i kulturalne, dotyczące tematyki polsko-białoruskiej.
Zapowiadając program na swych stronach internetowych, państwowa Biełtieleradiokompania napisała, że Polakom brakuje wielostronnej informacji o Białorusi. Powołała się przy tym na wyniki sondażu przeprowadzonego latem przez radio "Gołos Rosii", które jest partnerem "Radia Biełaruś".
Według tej ankiety dwie trzecie respondentów z 10 miast Polski uznało, że media polskie i europejskie przekazują zbyt mało informacji o Białorusi.
"Przy tym część respondentów uważa, że polskie media podają nieobiektywne informacje, nie zauważając tego, co pozytywne. W związku z tym polscy eksperci uważają za potrzebne obecnie pojawienie się alternatywnego medium, obiektywnie relacjonującego życie sąsiedniego kraju" - zaznaczono w komunikacie Biełtieleradiokompanii.
Halparowicz nie potrafił podać szczegółów dotyczących sondażu. Badanie pomogło nam utwierdzić się w prawidłowości obranego kierunku - zaznaczył.
Polski nie jest podstawowym językiem naszych audycji. Niestety, jest go bardzo mało - ubolewał. Język polski to logiczny wybór, gdy nadajemy na całą Europę. Polska to przecież nasza najbliższa sąsiadka, polska i białoruska historia są ze sobą ściśle związane - tłumaczył Halparowicz.
Poza tym badania wykazały, że Polacy się nami interesują. Najbardziej interesują ich informacje o życiu prostych Białorusinów, o sztuce, literaturze, muzyce. Sądzę, że każdego cywilizowanego człowieka interesują informacje z różnych źródeł - to, co sami Białorusini mówią o sobie - dodał.
Jak wyjaśnił, w "Radiu Biełaruś" nie utworzono polskiej redakcji: audycje przygotowuje się w ramach ogólnego programu, a dziennikarze to absolwenci białoruskich uczelni znający polski.
"Radio Biełaruś" działa od 1962 roku. Nadaje 17 godzin programów po białorusku, rosyjsku, angielsku i niemiecku. Poza tym emituje 10 godzin programu po angielsku w Internecie.
Bożena Kuzawińska