PolskaPrzez szkolenie do pracy

Przez szkolenie do pracy

40 pielęgniarek i położnych z małych miast i wsi Warmii i Mazur, które miały przerwę w wykonywaniu swego zawodu, szkoli się za pieniądze z programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Zdaniem prezes warmińsko-mazurskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Krystyny Piskorz, projekt pozwoli pielęgniarkom, które przez długi czas były bezrobotne, powrócić do zawodu.

Rządowy program jest współfinansowany przez Bank Światowy. Wspiera tworzenie nowych miejsc pracy na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców. Pielęgniarka albo położona, gdy chce wrócić do zawodu po 5-letniej przerwie, musi obowiązkowo przejść szkolenie teoretyczne i praktyczne. Z naszego rozeznania wynika, że takich osób jest na Warmii i Mazurach 168 - powiedziała Krystyna Piskorz.

Pielęgniarka musi przez trzy miesiące szkolić się kolejno na oddziałach wewnętrznym, dziecięcym i chirurgicznym, a położna na położniczym, ginekologicznym i na porodówce.

Powiatowe szpitale w trudnej sytuacji finansowej nie są zainteresowane organizowaniem bezpłatnego szkolenia dla chętnych do podjęcia takiej pracy, a także oddelegowaniem do takiego kursu doświadczonej pielęgniarki zatrudnionej w szpitalu - powiedziała prezes.

Podkreśliła, że wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Pracy Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie przygotowała projekt szkolenia pielęgniarek z małych miast i wsi, gdzie bezrobocie jest największe.

Zgodnie z programem, pielęgniarka szkoląc się w szpitalu dostaje przez trzy miesiące stypendium wynoszące 412 złotych (nieopodatkowane) oraz zwrot kosztów dojazdu do szpitala, zaś pielęgniarka prowadząca szkolenie otrzymuje 300 złotych brutto miesięcznie.

Szkolenie rozpoczęło 40 pielęgniarek i położnych w czterech szpitalach: Piszu, Olecku, Kętrzynie i Szczytnie.

Po takim kursie kandydatka do podjęcia pracy otrzymuje zaświadczenie od Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych o zdobyciu potrzebnych do wykonywania zawodu kwalifikacji. Może wówczas podjąć pracę w szpitalu, prowadzić indywidualną praktykę pielęgniarską albo starać się o wyjazd do pracy zagranicę.

Według prezes Piskorz, co roku pracę w zawodzie pielęgniarki i położnej na Warmii i Mazurach powinno podejmować 180 osób, by zastąpić kobiety odchodzące na renty i emerytury. W przyszłym roku niedawno utworzony licencjacki kierunek pielęgniarstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie ukończy po raz pierwszy 30 osób.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)