Polska"Przejrzysta Polska" rusza do walki z korupcją

"Przejrzysta Polska" rusza do walki z korupcją

Do przestrzegania sześciu zasad dobrego rządzenia zachęcali samorządowców na placu Zamkowym w Warszawie organizatorzy akcji "Przejrzysta Polska". Inauguracji akcji towarzyszyły m.in. występy zespołów ludowych oraz degustacja regionalnych wyrobów z 16 gmin z całej Polski.

"Przejrzysta Polska" rusza do walki z korupcją
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

Obraz

Jak poinformowała Anna Wojakowska-Skiba z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, od ok. 10 miesięcy 16 gmin uczestniczy już w programie pilotażowym. Przedstawiciele ich władz biorą udział w szkoleniach i konsultacjach realizując zadania przypisane do sześciu zasad: przejrzystości, braku tolerancji dla korupcji, partycypacji społecznej, przewidywalności, fachowości i rozliczalności.

Organizatorami akcji są "Gazeta Wyborcza", Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Bank Światowy. Akcja "Przejrzysta Polska" potrwa ok. dwóch lat. Propagowana będzie przede wszystkim w internecie oraz na podobnych do niedzielnego happeningach w tych miastach Polski, gdzie działają oddziały Gazety Wyborczej.

Instrumenty do walki

Te gminy próbują wdrożyć te zasady i to z dobrym skutkiem - powiedziała Wojakowska-Skiba. Podkreśliła, że program nie służy tylko piętnowaniu korupcyjnych zachowań, ale ma wskazać konkretne instrumenty, dzięki którym można z nimi walczyć. Takim instrumentem mogą być np. kodeksy etyczne pracowników, które mówią w jaki sposób powinni oni unikać konfliktu interesów oraz jak załatwiać sprawy służbowe, by być poza wszelkim podejrzeniem o korupcję lub zachowania nieetyczne - wyjaśniła Wojakowska-Skiba.

Jedyną szansą przeciwdziałania zmniejszaniu się zaufania publicznego do władz lokalnych jest zbudowanie mostu między władzą a społeczeństwem - powiedział prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Jerzy Regulski. Dodał, że ludzie muszą rozumieć gdzie są ich interesy, rozumieć jak władza rządzi. Władza musi być przejrzysta, odpowiedzialna za swoje decyzje i to jest celem naszego programu - podkreślił Regulski.

Akrobaci, chleb ze smalcem i orkiestra

Sekretarz miasta Radlin Piotr Absalon powiedział, że jego gmina angażuje się w ten program, ponieważ chce być oceniana jako dobry samorząd. W tej chwili wciąż słyszymy, że ten samorządowiec ukradł to, tamten prezydent siedzi w więzieniu, a rzeczywistość wcale nie jest taka zła. Myślę, że dzięki temu programowi staniemy się lepsi - powiedział Absalon.

Podczas inauguracji akcji na placu Zamkowym w specjalnym namiocie wyświetlane były edukacyjne filmy dla samorządowców, które ilustrowały sytuacje sprzyjające korupcji i informowały jak im nie ulec. Ponadto po placu przechadzali się na szczudłach akrobaci przepasani szarfami, na których zapisane były zasady propagowane przez program. Przy stoiskach, przygotowanych przez samorządy uczestniczące w pilotażu, można było m.in. spróbować chleba ze smalcem, regionalnych serów i kaszanki. Przygrywała strażacka, młodzieżowa orkiestra dęta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)