Prostytucja w II RP. Warszawa miastem grzechu i przestępstw
Gdzie można było znaleźć płatną miłość? Kto jej szukał? Z jakim ryzykiem się to wiązało? Kim były prostytutki i skąd brali się ich opiekunowie? Jakie były ich powiązania z gangsterami z półświatka? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w najnowszym e-booku Pawła Rzewuskiego o prostytucji w Warszawie w II RP, wydanym przez portal historyczny Histmag.org.
16.07.2014 | aktual.: 27.07.2014 09:37
- Bardzo często słyszałem wypowiedzi historyków idealizujące życie codzienne w II RP. Postanowiłem się z tym zmierzyć - opowiada Paweł Rzewuski. - Warszawa nie była miejscem przepełnionym cnotliwymi pannami i młodzieńcami o czystych sercach i sumieniach, jak często współcześnie próbuje się ją przedstawić.
- Gdy Marszałek Piłsudski spacerował po Alejach Ujazdowskich dumając nad losami kraju, jego żołnierze nierzadko szukali ukojenia w ramionach "kobiet upadłych". Podobnie robili urzędnicy, aktorzy, lekarze i inni szanowani obywatele. Tak wyglądała codzienność miasta grzechu. Wiele kobiet wybierało drogę nierządu w dramatycznych okolicznościach, próbując ratować się przed nędzą - czytamy w opisie sporządzonym przez wydawcę e-booka.
Lektura książki ukazuje życie typowej prostytutki w międzywojennej Warszawie, pozwala dowiedzieć się kim byli jej klienci, i w jakich częściach miasta proceder ten występował najczęściej. Przybliża nam sylwetkę typowego sutenera z tamtych czasów. Ważną częścią publikacji jest opis prób, które podejmowały władze miejskie mierząc się z tym zjawiskiem. Książka porusza również problem prostytucji homoseksualnej.
Paweł Rzewuski to historyk i filozof, redaktor portalu Histmag.org, specjalizujący się w historii międzywojnia. To już jego kolejna praca po serii „Wielcy zapomniani dwudziestolecia” dotycząca tajemnic tego okresu. E-book można nabyć na portalu.