PolskaProjekt nowelizacji ustawy o policji - część zapisów budzi zastrzeżenia

Projekt nowelizacji ustawy o policji - część zapisów budzi zastrzeżenia

Posłowie skierowali do dalszych prac
w komisji projekt nowelizacji ustawy o policji. Większość
przedstawicieli klubów podkreślała podczas sejmowej debaty, że
zmiana dotychczasowej ustawy jest konieczna, zwracano jednak
uwagę, że część zapisów projektu budzi zastrzeżenia.

Sam wicepremier i minister spraw wewnętrznych Ludwik Dorn, prezentując projekt noweli ustawy o policji w Sejmie podkreślił, że jest on impulsem do daleko idących zmian w tej formacji. Jego zdaniem, konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie w życie nowelizacji, gdyż wyczerpały się już dostępne możliwości dynamizacji policji i potrzebne są rozwiązania ustawowe.

Przyznał też, że proponowane zmiany nie rozwiążą wszystkich problemów, które nawarstwiły się przez lata w policji, są jednak konieczne m.in. po to, by wzrastało bezpieczeństwo obywateli.

Minister podkreślił, że projekt nowelizacji naprawia m.in. błędy w obowiązującej obecnie ustawie wytknięte w grudniu przez Trybunał Konstytucyjny. Chodzi m.in. o niektóre zapisy dotyczące inwigilacji obywateli. Projekt zakłada też dalsze ucywilnianie policji i powierza komendantowi głównemu zadania związane z utworzeniem i funkcjonowaniem polskiej części Systemu Informacyjnego Schengen (zawierającego m.in. dane o osobach poszukiwanych). Dotąd kompetencje te należały do ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt ma też - jak podkreślił Dorn - pozwolić na zwiększenie dyscypliny, ograniczenie korupcji i przestępstw popełnianych przez policjantów. Zgodnie z nim np. funkcjonariusze, którzy zostali prawomocnie skazani za korupcję lub współpracę z gangami lub gdy sąd odebrał im prawa obywatelskie, będą pozbawieni mieszkań służbowych.

To właśnie jedno z rozwiązań, które budziło wątpliwości posłów. Część z nich podkreślała, że może to prowadzić do pogorszenia sytuacji rodzin ukaranych policjantów, i w konsekwencji do rozwijania się w nich różnego rodzaju patologii.

Posłowie zgodnie natomiast opowiedzieli się za rozwiązaniami zwiększającymi wynagrodzenie policjantów i wprowadzającymi motywacyjny system płac. Wszystkie partie poparł też zapis zgodnie z którym, dzieciom poległych na służbie funkcjonariuszy przysługiwać będzie stypendium na okres kształcenia - nie dłużej niż do 25. roku życia. Jedynie Samoobrona miała zastrzeżenia do jego wysokości - (zgodnie z projektem miałoby ono wynosić od 600 do 900 zł).

Ten projekt nowelizacji nie jest zły. Rozwiązania idą w dobrym kierunku ale nie są wystarczające - mówiła Wanda Łyżwińska z Samoobrony.

Grzegorz Dolniak (PO) nazwał natomiast chybionym pomysłem, zapis powierzający komendantowi głównemu zadania związane z utworzeniem i funkcjonowaniem polskiej części Systemu Informacyjnego Schengen (zawierającego m.in. dane o osobach poszukiwanych).

Jest to chybiony pomysł, gdyż krajowy system informatyczny swoim zasięgiem oddziaływania i funkcjonowania nie odnosi się tylko do policji, a do wielu innych służb podległych MSWiA - mówił.

Według Wojciecha Szaramy (PiS), projekt nowelizacji ustawy o policji to początek działań, które mają zapewnić porządek i bezpieczeństwo Polakom.

Rozpatrywany projekt nie zawiera rewolucyjnych zmian a zdroworozsądkowe rozwiązania, które są istotne dla bezpieczeństwa obywateli i które mogły być już wprowadzone dawno - mówił, podając jako przykład zapis umożliwiający w wyjątkowych sytuacjach wsparcie policji przez straż graniczną.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)