Projekt nowej listy leków refundowanych
Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu resort
zdrowia przygotuje projekt kolejnej nowelizacji list leków
refundowanych - poinformował szef zespołu ds.
gospodarki lekami w Ministerstwie Zdrowia Piotr Błaszczyk.
09.04.2004 17:05
Tymczasem przedstawiciele firm farmaceutycznych protestują przeciwko ustaleniom ministerstwa w sprawie cen leków refundowanych. W marcu zespół przyjął, że maksymalna rozbieżność między cenami leków z jednej grupy terapeutycznej (znajdują się w niej różne preparaty zawierające tę samą substancję czynną, np. kilka antybiotyków, zawierających penicylinę - przyp. PAP) nie może przekraczać 50% między ceną danego leku a ceną jego najtańszego odpowiednika.
_ "W odniesieniu do leków nie spełniających powyższych kryteriów minister zdrowia wystąpi do producentów o zaakceptowanie obniżki cenowej"_ - głosi komunikat ministerstwa w tej sprawie.
_ "Nie można z góry ustalać obniżki cen - to sprawa negocjacji. Takie żądanie nie jest zgodne z prawem"_ - powiedziała prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska Irena Rej.
Jej zdaniem, jeśli producenci nie zaakceptują cen narzuconych przez ministerstwo, ich leki zostaną wykreślone z listy leków refundowanych.
Błaszczyk powiedział, że działania resortu mają na celu obniżenie cen dla pacjentów. "Kryterium cenowe jest jednym z najważniejszych przy ustalaniu listy leków refundowanych" - zapewnił. Jego zdaniem, różnica powyżej 50% między tymi samymi lekami, ale mającymi inne nazwy i producentów, jest nieuzasadniona. Dodał, że nawet jeśli zostałby wykreślony jakiś preparat, to i tak byłby refundowany lek zawierający tę samą substancję czynną. "W leczeniu chorób ważne jest to, co dostaje się do krwi, a nie, w jakim jest opakowaniu" - powiedział Błaszczyk.
Rej z kolei uważa, że ministerstwo nie powinno ingerować w to, ile pacjent chce wydać z własnej kieszeni na leki. Zasada przy refundacji jest bowiem taka, że ze środków publicznych refundowana jest tylko część kwoty z limitu, ustalonego w rozporządzeniu ministra zdrowia. Limit ten najczęściej jest określony na podstawie najtańszego leku z tej samej grupy terapeutycznej. Jeśli pacjent kupuje lek droższy, z własnej kieszeni pokrywa różnicę między limitem a ceną tego leku.
Listy leków refundowanych znajdują się w trzech rozporządzeniach oraz jednym obwieszczeniu. Zawierają wykazy leków sprzedawanych za opłatą ryczałtową, bezpłatnych oraz za częściową odpłatnością (30 i 50%). Część leków jest refundowana tylko w przypadku stosowania ich w chorobach, wymienionych w rozporządzeniu. Na leki refundowane obowiązują ceny urzędowe.