Trwa ładowanie...
d3jmjul
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent USA Barack Obama zapowiada walkę z ebolą

Prezydent Stanów Zjednoczonych zadeklarował podjęcie "znacznie bardziej agresywnych" kroków przeciw eboli. Barack Obama powiedział, że ryzyko wybuchu w USA epidemii eboli jest minimalne. Ostrzegł jednak przed rozprzestrzenieniem się wirusa poza Afrykę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent USA Barack Obama zapowiada walkę z ebolą
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3jmjul

Barack Obama zrezygnował ze wszystkich swoich politycznych spotkań i wraz ze swoimi współpracownikami debatował na temat sposobów powstrzymania rozprzestrzeniania się śmiertelnego wirusa w USA.

Walka z ebolą była w środę wieczorem (czasu lokalnego) tematem wideokonferencji Baracka Obamy z prezydentem Francji Francois Hollande'em, kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz premierami Włoch i Wielkiej Brytanii, Matteo Renzim i Davidem Cameronem.

Amerykański przywódca podkreślił, że władze przygotowane są na zdecydowaną i agresywną walkę, która w konsekwencji zatrzyma rozprzestrzenianie się eboli w Stanach Zjednoczonych. Prezydent powiedział, że Amerykanie nie mogą mieć wątpliwości, co do skuteczności ich służby zdrowia w walce z epidemiami.

d3jmjul

"Przedstawiciele specjalnie przeszkolonych służb sanitarnych w razie potrzeby będą działać natychmiast, gdy tylko u kogoś zdiagnozowany zostanie wirus. Nie możemy panikować. To nie jest sytuacja jak na przykład z grypą, która w przeciwieństwie do eboli rozprzestrzenia się zdecydowanie łatwiej, bez specjalnych symptomów" - zaznaczył Barack Obama.

W szpitalu w Dallas znajduje się druga chora na ebolę pielęgniarka. Zaraziła się ona od pacjenta, którym wcześniej się opiekowała. Dzień przed diagnozą leciała o samolotem z Cleveland do Teksasu. Służby sanitarne przy współpracy z linią lotniczą poszukują 132 pasażerów, którzy byli na pokładzie w obawie, że mogli oni zostać zarażeni.

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA i jeden z liderów Partii Republikańskiej John Boehner zaapelował do prezydenta Obamy, by wziął pod uwagę wprowadzenie tymczasowego zakazu wjazdu do USA podróżnych z krajów dotkniętych ebolą w Afryce Zachodniej.

Według najnowszych danych, opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), obecna epidemia eboli w Afryce Zachodniej spowodowała śmierć 4493 osób. Około 9 tysięcy jest zarażonych.

d3jmjul

W połowie września prezydent Barack Obama ogłosił plan o wartości prawie miliarda dolarów, który obejmuje wysłanie do Afryki Zachodniej 3 tys. żołnierzy. Mają szkolić co tydzień 500 pracowników służby zdrowia i wybudować 17 centrów dla chorych - każde na 100 łóżek. Ale do Monrowii, stolicy Liberii, dotarło dopiero ok. 350 Amerykanów, reszta żołnierzy przechodzi szkolenia. Już wiadomo, że centra dla chorych nie będą gotowe przed połową listopada i nie zaspokoją wszystkich potrzeb. W samej Liberii już teraz potrzeba miejsc dla 3 tys. chorych, czyli dwa razy więcej niż planują stworzyć Amerykanie.

Czym jest ebola? Jak się rozprzestrzenia?

(fot. infografika.wp.pl)
Podziel się
d3jmjul

Podziel się opinią

Share

d3jmjul

d3jmjul
Więcej tematów