WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Ukrainy: w listopadzie dostaniemy nowoczesne radary z USA

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział w środę, że już niebawem jego kraj otrzyma nowoczesne radarowe stacje przeciwartyleryjskie ze Stanów Zjednoczonych. Mają one przybyć na Ukrainę w połowie listopada. Stwierdził też, że Ukraińcy są jedynym narodem, który "potrafi dać po zębach Rosji".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Ukrainy: w listopadzie dostaniemy nowoczesne radary z USA
(AFP, Fot: GENYA SAVILOV)
WP

Poroszenko powiedział, że decyzja o dostawach amerykańskich radarów dla Ukrainy zapadła po jego spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą pod koniec września, podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

- Jestem dumny, że po moim spotkaniu z Barackiem Obamą zapadła decyzja, że już w połowie listopada otrzymamy specjalne przeciwartyleryjskie stacje dalekiego zasięgu, za pomocą których z odległości dziesiątek kilometrów od frontu będziemy mogli identyfikować miejsca, z których przeciwnik otwiera do nas ogień - mówił prezydent podczas wizyty w Iwano-Frankiwsku na zachodniej Ukrainie.

Poroszenko powtórzył, że Ukrainie udało się powstrzymać konflikt z separatystami na wschodzie kraju, a dzięki rozejmowi nie giną już żołnierze. - Udowodniliśmy, że Ukraina jest jedynym narodem w Europie, który potrafi dać po zębach Rosji. Popiera nas w tym cała Europa i świat - oświadczył szef państwa.

WP

Zawieszenie broni w walkach między wspieranymi przez Moskwę separatystami a siłami rządowymi trwa od początku września. W pierwszych dniach listopada z linii rozgraniczenia w Donbasie obie strony konfliktu zaczęły wycofywać czołgi, artylerię o kalibrze do 100 mm oraz moździerze o kalibrze poniżej 120 mm.

Proces wycofywania uzbrojenia ma zająć 41 dni. Ma być ono odprowadzone na odległość 15 kilometrów od zajmowanych dotychczas pozycji, tak by w Donbasie powstała 30-kilometrowa strefa buforowa.

Polub WP Wiadomości
WP
WP