Trwa ładowanie...
30-03-2015 05:45

Prezydent Syrii: Państwo Islamskie rośnie w siłę

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Państwo Islamskie, które zajęło znaczne obszary Syrii i Iraku, zdobywa coraz więcej rekrutów od rozpoczęcia we wrześniu ub. roku amerykańskich nalotów na cele dżihadystów.

Prezydent Syrii: Państwo Islamskie rośnie w siłęŹródło: AFP, fot: Mohammed Sawaf
d2gyzd7
d2gyzd7

Zapytany o korzyści z rozpoczęcia operacji w Syrii Asad oświadczył w niedzielnym programie "60 Minutes": "Czasem są jakieś lokalne korzyści, ale generalnie, jeśli chodzi o Państwo Islamskie, ugrupowanie to rozrosło się od rozpoczęcia operacji".

Prezydent Syrii przytoczył szacunki, według których do Państwa Islamskiego (IS) w Syrii miesięcznie przyłącza się ok. 1000 rekrutów. Zwrócił uwagę, że ugrupowanie zwiększa zasięg także w Iraku, w Libii i innych miejscach, a "organizacje powiązane z Al-Kaidą ogłosiły wierność wobec IS".

W rozmowie nagranej w Damaszku Asad zaprzeczył doniesieniom o użycie w ostatnich tygodniach przez rządowe lotnictwo chloru. "To element podstępnej antysyryjskiej propagandy" - zaznaczył.

Wraz ze wzrostem znaczenia IS odsunięcie od władzy Asada nie jest już najważniejszym priorytetem Stanów Zjednoczonych w Syrii; stała się nim walka z islamistycznymi rebeliantami. W połowie marca, także w rozmowie z CBS, sekretarz stanu USA John Kerry wyraził opinię, że USA powinny podjąć negocjacje z Asadem, aby położyć kres trwającemu od 2011 roku konfliktowi. Asad odniósł się do tych słów, mówiąc, że strona syryjska "zawsze jest otwarta" i "nigdy nie zamyka drzwi".

d2gyzd7

Początkowo pokojowe antyrządowe protesty przekształciły się w Syrii w konflikt zbrojny przeciwko władzom w Damaszku, w który następnie w coraz większym stopniu zaangażowały się islamistyczne ugrupowania walczące również między sobą o wpływy. Asad przekonywał, że jego rządy są zabezpieczeniem przed wzrostem znaczenia ruchów dżihadystów, a lojalne wobec niego siły walczą z różnymi ugrupowaniami rebelianckimi i islamistycznymi.

W wyniku wojny w Syrii zginęło ponad 215 tys. ludzi, a 11,4 mln musiało opuścić swoje domy.

d2gyzd7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gyzd7
Więcej tematów