PolskaPrezydent: przystąpienie Polski do OECD było b. ważne na drodze do struktur europejskich

Prezydent: przystąpienie Polski do OECD było b. ważne na drodze do struktur europejskich

Przystąpienie do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju było jednym z ważniejszych momentów na drodze Polski do struktur europejskich - napisał prezydent Lech Kaczyński w posłaniu do uczestników obchodów 10. rocznicy wstąpienia Polski do OECD.

Prezydent: przystąpienie Polski do OECD było b. ważne na drodze do struktur europejskich
Źródło zdjęć: © AFP

Uroczystość odbyła się w poniedziałek wieczorem w ambasadzie RP w Paryżu. Zorganizowano przyjęcie wraz z koncertem fortepianowym. Stolica Francji jest siedzibą OECD.

"Przystąpienie do OECD było jednym z ważniejszych momentów na drodze Polski do struktur europejskich, a nasza aktywna obecność w Organizacji ułatwiła proces akcesji do Unii Europejskiej" - głosi posłanie, które odczytał szef polskiego przedstawicielstwa przy OECD, ambasador Jan Woroniecki.

Prezydent podkreślił, że przystąpienie Polski do OECD potwierdziło naszą wiarygodność jako atrakcyjnego partnera w społeczności wolnych narodów i stało się zwieńczeniem całego etapu transformacji systemowej, zapoczątkowanego w naszym kraju w 1989 roku.

Lech Kaczyński uznał również, że przeprowadzane okresowo przez OECD analizy sytuacji gospodarczej naszego kraju i płynące z nich rekomendacje pomagają rozważnie kształtować naszą politykę ekonomiczną.

Członkostwo Polski w OECD ułatwiło przeprowadzenie skomplikowanych procesów, istotnych dla naszej gospodarki- podkreślił prezydent. W uporządkowany sposób doprowadziliśmy do liberalizacji przepływów kapitału. Sprawiło to, że dynamicznie zaczął się rozwijać sektor usług finansowych. W znaczący sposób zwiększyły się bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Do Polski napływa strumień zaawansowanych technologii produkcji i zarządzania, dzięki czemu coraz znaczniejszą część naszego potencjału stanowi gospodarka oparta na wiedzy.

Lech Kaczyński wskazał również, że znalezienie się w OECD otworzyło Polskę, jeszcze bardziej niż dotychczas, na procesy globalizacyjne.

Jednym z najważniejszych wyzwań, stojących obecnie przed Organizacją, jest kwestia rozszerzenia o nowych członków- wskazał prezydent. Opowiadamy się za rozszerzeniem stopniowym, rozłożonym w czasie. Uważamy, że kraje zainteresowane, które spełniają kryteria członkostwa, powinny mieć perspektywę uczestniczenia w OECD.

Obecnie OECD musi także zastanowić się nad swoją tożsamością, odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę i miejsce pragnie dzisiaj zajmować pośród innych organizacji międzynarodowych. W sposób szczególny powinniśmy zabiegać o wpływ na kształtowanie liberalizacji światowej gospodarki. Polska opowiada się za zwiększeniem efektywności Organizacji. Warto, abyśmy wspólnym wysiłkiem bardziej dostosowali struktury i zadania OECD do współczesnych potrzeb - tak, aby Organizacja mogła odgrywać większą rolę w sterowaniu procesami globalizacji i lepiej służyć interesom krajów członkowskich - podkreślił w swym posłaniu Lech Kaczyński.

W uroczystości wzięli udział sekretarz generalny organizacji, Meksykanin Angel Gurria oraz ambasadorowie trzydziestu krajów członkowskich OECD. Polski rząd reprezentował m.in. Marcin Korolec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, koordynujący współpracę Polski z OECD.

Zapowiadając rozpoczynającą się w czwartek pierwszą wizytę w Polsce sekretarza generalnego OECD, rzecznik organizacji Nicholas Bray powiedział, że udział Polski w pracach Organizacji okazał się szalenie ważny i użyteczny.

OECD powstała z przekształcenia Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej. Działa od 1961 roku, zrzeszając najwyżej rozwinięte państwa świata o ustroju demokratycznym i gospodarce rynkowej. Stanowi forum konsultacji i koordynacji polityki gospodarczej i społecznej.

Ludwik Lewin

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)