WP

Prezydent Olsztyna zatrzymany

Prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski został zatrzymany - poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie Anna Siwek. Wcześniej Sąd Okręgowy w Białymstoku zdecydował, że Małkowski trafi na trzy miesiące do aresztu. Uwzględnił tym samym zażalenie prokuratury na postanowienie sądu pierwszej instancji, który nie zgodził się na aresztowanie samorządowca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Prezydentowi Olsztyna Prokuratura Okręgowa w Białymstoku postawiła zarzuty dotyczące przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Wystąpiła do Sądu Rejonowego w Białymstoku z wnioskiem o areszt, ten jednak dwa tygodnie temu ocenił, że wystarczy zawieszenie w czynnościach służbowych, związanych z pełnieniem obowiązków prezydenta Olsztyna.

Prokuratura złożyła zażalenie, ponieważ uważa, że wciąż są przesłanki do stosowania aresztu: obawa matactwa i grożąca podejrzanemu surowa kara. Wśród zarzutów jest bowiem także podejrzenie dokonania gwałtu.

WP

Uzasadnienie postanowienia sądu jest niejawne, ze względu na charakter sprawy, a także dlatego, że posiedzenie sądu również było niejawne. Zostanie doręczone stronom na piśmie.

Czesław Jerzy Małkowski brał udział, wraz ze swoim adwokatem, w tym posiedzeniu, nie był już jednak obecny na publikacji postanowienia o jego tymczasowym aresztowaniu.

Zaskoczony decyzją sądu odwoławczego był obrońca samorządowca Marek Małecki, który spóźnił się na publikację postanowienia i o jego treści dowiedział się na korytarzu sądowym od dziennikarzy. Odmówił komentarzy.

W telefonicznej rozmowie Małecki powiedział, że jego klient poczuł się źle po posiedzeniu sądu i musiał skorzystać z pomocy lekarskiej.

WP

Gdyby prezydent Małkowski był na publikacji postanowienia, sąd mógłby od razu wydać zarządzenie o jego zatrzymaniu.

Ponieważ podejrzany nie był obecny, procedura jest taka, że akta sprawy trafiły z białostockiego sądu okręgowego do rejonowego - do tzw. sekcji aresztowej - a tamten niezwłocznie wydał policji nakaz zatrzymania osoby, wobec której wydano postanowienie o tymczasowym aresztowaniu.

Pod domem Małkowskiego w Olsztynie jest już duża grupa dziennikarzy, którzy spodziewają się, że tam dojdzie do zatrzymania.

Prezydent Olsztyna został zatrzymany dwa tygodnie temu w związku z podejrzeniami molestowania urzędniczek i zgwałcenia jednej z nich. Wcześniej, gdy w mediach pojawiły się te zarzuty, zaprzeczał.

WP

Sprawa trafiła do Białegostoku z prokuratury olsztyńskiej, gdyż ta złożyła wniosek o jej wyłączenie, ze względu na możliwość pojawienia się ewentualnych zarzutów o brak bezstronności.

Polub WP Wiadomości
WP
WP