PolskaPrezes Kongresu Polonii był współpracownikiem wywiadu PRL?

Prezes Kongresu Polonii był współpracownikiem wywiadu PRL?

Wieloletni prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) Edward Moskal był zarejestrowany jako kontakt informacyjny przez wywiad PRL pod kryptonimem Edwos - powiedział historyk dr Sławomir Cenckiewicz.

Informację o rejestracji Moskala przez wywiad Polski Ludowej podało internetowe wydanie dziennika "Rzeczpospolita".

- Podstawowa kwestia odnosząca się do kategorii "kontakt informacyjny" polega na tym, że część z takich osób miała świadomość współpracy, część była jej nieświadoma - zaznaczył Cenckiewicz. Dodał, że dopóki nie jest znana jakakolwiek notatka ze spotkania oficera wywiadu z Moskalem, nie można nic powiedzieć o charakterze tych spotkań. Jak zaznaczył, z tego powodu jest ostrożny w wypowiadaniu kategorycznych sądów.

Historyk zaznaczył także, że na dwa dokumenty wskazujące na Moskala jako kontakt informacyjny, natrafił w ramach badań naukowych dotyczących polityki polonijnej PRL.

Pierwszy z dokumentów, z maja 1988 r., jak podała "Rzeczpospolita", to "ocena informacji dostarczanych przez "Edwosa" w latach 1986-88".

- W omawianym okresie źr. Edwos przekazało do Centrali 10 materiałów, z czego do opracowania informacji wykorzystano 9. 4 z uzyskanych materiałów oceniono jako wartościowe, a 6 miało wartość ograniczoną. Podstawę do sporządzenia informacji dla kierownictwa partyjno-rządowego stanowiły głównie materiały dotyczące sytuacji w strukturach emigracji polskiej w USA - brzmi treść dokumentu, którego fotografię zamieszczono na stronie internetowej dziennika.

Drugi dokument pochodzi z 1990 r. i jest protokołem zniszczenia akt. - Te dwa dokumenty to jedyne do tej pory odnalezione świadectwa tego, że Moskal był źródłem informacji polskiego wywiadu - czytamy w internetowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Edward Moskal urodził się w maju 1924 roku w Chicago, zmarł w tym mieście w marcu 2005 r. Jego dziadkowie przybyli z Polski do USA na przełomie XIX i XX stulecia. Prezesem KPA został w 1988 roku, po śmierci poprzedniego szefa, Alojzego Mazewskiego. Był trzecim prezesem organizacji, założonej w Buffalo w 1944 roku i kierowanej początkowo przez Karola Rozmarka.

Za kadencji Moskala KPA podejmował wiele inicjatyw na rzecz Polski, m.in. akcję nacisków na rząd USA, aby zagwarantował granicę na Odrze i Nysie po zjednoczeniu Niemiec. W latach 90. KPA prowadził lobbing w celu przekonania Senatu o potrzebie przyjęcia Polski do NATO, co wymagało zmiany Traktatu Waszyngtońskiego. Kampania była skuteczna, pokazując siłę prawie 9-milionowej społeczności polonijnej w USA.

Od połowy lat 90. zarysował się konflikt między Moskalem a rządem RP; prezes KPA krytykował rząd za jego politykę w kwestii stosunków polsko-żydowskich. Moskal, sceptycznie wypowiadał się też o wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Stanowisko Moskala i jego wystąpienia w tych sprawach ujawniło także głębokie podziały i spory na tym tle w społeczności polonijnej. W ich wyniku z kierownictwa KPA odeszło kilku znanych przywódców, jak zmarły w czerwcu 2004 r. Jan Nowak-Jeziorański.

W kwietniu 2001 r. Moskal zasugerował, że Nowak-Jeziorański w czasie wojny kolaborował z hitlerowskimi Niemcami. Jego wypowiedź ostro potępiono zarówno Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Na oświadczenie ostro zareagował m.in. były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Zbigniew Brzeziński.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)