Premier: we wtorek projekt ustawy o biopaliwach
Być może we wtorek rząd przyjmie nowy projekt ustawy o biopaliwach -zapowiedział premier Leszek Miller. Dodał, że rząd chce zagwarantować poziom dopłat bezpośrednich dla rolników zgodny z ustaleniami ze szczytu UE w Kopenhadze.
Po spotkaniu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z liderami ugrupowań prounijnych, premier skomentował stanowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego, które uzależnia swoje poparcie dla członkostwa Polski w UE od uchwalenia do czasu referendum akcesyjnego trzech ustaw - o biopaliwach, o uzupełnieniu z budżetu dopłat dla rolników i o kształtowaniu ustroju rolnego.
"Mam nadzieję, że w najbliższy wtorek rząd przyjmie nowy projekt ustawy o biopaliwach, w którym nie będzie mankamentów, które stały się powodem weta prezydenta" - powiedział Miller w piątek.
W styczniu prezydent zawetował ustawę o biopaliwach, wskazując na wątpliwości natury technicznej, skutki, a także wady legislacyjne ustawy. Proponował też m.in. stopniowe wprowadzanie biopaliw, danie konsumentom wolności wyboru i stworzenie skutecznych systemów kontrolnych. Sejm prawdopodobnie przyjmie weto prezydenta.
Miller przypomniał, że rządowy projekt ustawy o ustroju rolnym jest w Sejmie i "tylko od parlamentu zależy, kiedy i w jakim kształcie ta ustawa może być uchwalona".
Dodał, że kwota dopłat bezpośrednich dla rolników musi zostać określona w każdej ustawie budżetowej na trzy kolejne lata. "Od parlamentu zależeć będzie, czy kwota ta zostanie włączona do ustawy budżetowej" - powiedział premier.
Podkreślił, że rząd chce uczynić wszystko, by w 2004 r. zagwarantować dopłaty zgodnie z ustaleniami z Kopenhagi. Na szczycie UE w stolicy Danii ustalono, że poziom dopłat bezpośrednich dla rolników z nowych krajów członkowskich może wynieść maksymalnie 55, 60 i 65% w trzech pierwszych latach członkostwa, z czego ok. 15% miałoby pochodzić z budżetu krajowego. (aka)