Trwa ładowanie...
abp marek jędraszewski

Powstanie Warszawskie. Kontrowersyjne słowa podczas kazania w Krakowie

Krakowski metropolita abp Marek Jędraszewski po raz kolejny zaszokował. Podczas homilii w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego nawiązał do współczesnej sytuacji w Polsce. Po jego wystąpieniu w Bazylice Mariackiej rozległy się gromkie brawa.

Share
Powstanie Warszawskie. Kontrowersyjne słowa podczas kazania w Krakowie
Źródło: East News, Fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d2j0i80

- Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły - mówił podczas kazania Jędraszewski. Po czym dodał: nie czerwona, a tęczowa.

W trakcie homilii - jak relacjonuje "Gazeta Wyborcza" - duchowny opisywał przebieg tragicznych wydarzeń z sierpnia '44. Podkreślał, że wszyscy wierni są strażnikami pamięci poległych. Wspomniał przy tym o ofiarach rzezi na Woli.

d2j0i80

Krakowski metropolita podczas homilii odnosił powstańcze wątki do sytuacji w kraju. - Mija 75 lat od tamtych wydarzeń. Z ich mogił narodziła się młoda Polska. Czekać trzeba było bardzo długo. Najpierw do 1989 roku, do pierwszych przebłysków odzyskiwania suwerenności przez nasze państwo - mówił abp Jędraszewski.

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Po tej refleksji mówił o "tęczowej zarazie, które chce opanować nasze dusze, serca i umysły". Według duchownego to nie jest ideologia "marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha - neomarksistowska". - Nie czerwona, ale tęczowa - podkreślił duchowny. Jak relacjonuje "Gazeta Wyborcza" po słowach metropolity rozległy się gromkie brawa.

Podczas nabożeństwa w Bazylice Mariackiej obecni byli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik i małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Kim jest kontrowersyjny duchowny?

Marek Jędraszewski przez lata związany był z poznańskim kościołem. Był bliskim współpracownikiem abp. Juliusza Paetza, który miał seksualnie wykorzystywać poznańskich kleryków. Doniesień medialnych nigdy nie udało się potwierdzić, jednak sam duchowny złożył rezygnację z urzędu. Watykan odsunął go także od pełnienia posługi kapłańskiej.

d2j0i80

Arcybiskup od 2017 pełni posługę metropolity krakowskiego. Od tego czasu był często opisywany w mediach. Duchowny wielokrotnie krytykował "lewacką zarazę" oraz czarne protesty. Jest także zdecydowanym krytykiem aborcji oraz in-vitro. - Kościół nie zabrania homoseksualistom kochać. Natomiast nie mogą oni oczywiście kochać osób tej samej płci - mówił w przeszłości abp Jędraszewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d2j0i80

Podziel się opinią

Share
d2j0i80
d2j0i80
Więcej tematów