Trwa ładowanie...

Wielki Piątek. Abp Jędraszewski mówi o "fali lewackiego hejtu"

Podczas piątkowego kazania, abp Marek Jędraszewski porównał historię Męki Pańskiej z sytuacją polskiego Kościoła. Według niego wspólnota jest ciągle atakowana i poddawana procesom politycznym.

Share
Wielki Piątek. Abp Jędraszewski mówi o "fali lewackiego hejtu"Źródło: PAP, fot: Łukasz Gągulski
d4l80f8

- Szantaż brzmi następująco: jeśli przyznajesz się publicznie do Chrystusa i chcesz wprowadzać do swego życia Jego nauczanie (...) znaczy to, że: należysz do Ciemnogrodu, jesteś wrogiem poprawności politycznej - mówił abp Jędraszewski.

Według hierarchy winni za prześladowania chrześcijan od wieków są wyłącznie politycy. - Jeśli jesteś wyznawcą Chrystusa i Jego Ewangelii, to znaczy, że jesteś wrogiem: cesarza, króla, jakiegoś innego władcy czy też jakiegoś wysokiego urzędnika państwowego - stwierdza metropolita. - W minionym dwudziestym wieku szantaż ten brzmiał: jeśli jesteś wyznawcą Chrystusa i Jego Ewangelii, to znaczy, że jesteś wrogiem bolszewickiego pierwszego sekretarza partii komunistycznej lub niemieckiego fuehrera - dodał.

Karta LGBT+ i pożar Notre Dame

Arcybiskup podczas homilii odwołał się także do deklaracji podpisanej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Według duchownego ostatnia debata publiczna o prawach mniejszości jest "napięciem kulturowym" i kuszeniem chrześcijan. Jędraszewski stwierdził, że chrześcijanie na każdym kroku muszą udowadniać, że nie są fanatykami, faszystami czy homofobami.

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Michał Kamiński staje w obronie Agaty Kornhauser-Dudy

– O tym, że tak naprawdę jest, świadczy olbrzymia fala lewackiego hejtu i ogromny potok wprost niegodnych i pełnych pogardy słów, które rozlały się po całym świecie, także w Polsce, w odniesieniu do tych wszystkich osób, które się modlą i które chcą materialnie wspierać w dużej mierze strawioną kilka dni temu pożarem paryską katedrę Notre Dame – stwierdził podczas kazania.

Kim jest arcybiskup?

Marek Jędraszewski przez lata związany był z poznańskim kościołem. Był bliskim współpracownikiem abp. Juliusza Paetza, który miał seksualnie wykorzystywać poznańskich kleryków. Doniesień medialnych nigdy nie udało się potwierdzić, jednak sam duchowny złożył rezygnację z urzędu. Watykan odsunął go także od pełnienia posługi kapłańskiej.

d4l80f8

W 2014 roku Marek Jędraszewski został wybrany na wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Dwa lata później papież Franciszek mianował go metropolitą krakowskim. Podczas pełnienia posługi, abp. Jędraszewski był często opisywany w mediach. Duchowny wielokrotnie krytykował "lewacką zarazę" oraz czarne protesty. Jest także zdecydowanym krytykiem aborcji oraz in-vitro. - Kościół nie zabrania homoseksualistom kochać. Natomiast nie mogą oni oczywiście kochać osób tej samej płci - mówił w przeszłości abp Jędraszewski.

Wielki Piątek 2019

Kościół katolicki w Wielki Piątek upamiętnia śmierć Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się mszy świętej, a sprawuje jedynie Liturgię Męki Pańskiej. Ma ona upamiętniać zwycięstwo ukrzyżowanego Jezusa. W wielu kościołach organizowane są drogi krzyżowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

d4l80f8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l80f8
d4l80f8
Więcej tematów