"Pomarańczowa Alternatywa" w Parlamencie Europejskim
We wtorek w Parlamencie Europejskim w ramach
międzynarodowego happeningu otwarto wystawę pt. Pomarańczowa
Alternatywa. Zdjęcia przedstawiają głównie akcje uliczne
organizowane w latach 80. we Wrocławiu przez Waldemara Fydrycha
znanego jako Major. Wystawa potrwa do piątku.
21.06.2005 | aktual.: 21.06.2005 18:19
Na "pomarańczowej" wystawie można obejrzeć m.in. zdjęcia z manifestacji "Melon w Majonezie" z października 1987 we Wrocławiu, która była parodią manewrów wojskowych; z 70. rocznicy rewolucji październikowej. Są także zdjęcia z happeningu zorganizowanego w 20. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Są też niedawno zrobione zdjęcia z Warszawy, obrazujące robienie na drutach przez warszawiaków w grudniu ubiegłego roku pomarańczowego szalika w geście solidarności mieszkańców stolicy z walczącą o demokrację ukraińską opozycją oraz zdjęcia, na których szalik ten trzymają Wiktor Juszczenko i Julia Tymoszenko.
We wprowadzeniu do wystawy eurodeputowany Józef Pinior napisał, że "Pomarańczowa Alternatywa przekraczała granice między sztuką i polityką".
Istotą każdego happeningu Pomarańczowej Alternatywy była surrealistyczna prowokacja wobec mieszkańców miasta i sił porządkowych.
Zdaniem Piniora, "Major zawsze szedł pod prąd. Po demokratycznym przełomie w 1989 r. Fydrych nie zamienił pomarańczowej czapeczki na wytworne garnitury, nie wsiadł do tramwaju z napisem 'bezwzględny kapitalizm' i obnaża w swoich happeningach korupcję i kolesiostwo nowych elit".
Elwira Wielańczyk