PolskaPolska łamie wolność mediów?

Polska łamie wolność mediów?

Polska w ciągu roku spadła o dwadzieścia miejsc w najnowszym rankingu na temat wolności mediów opublikowanym przez organizację Reporterzy Bez Granic. Jest na 53. miejscu i wyprzedzają ją kraje takie jak Czechy, Słowacja, Litwa.

Autorzy rankingu jako przykłady łamania wolności mediów w naszym kraju podają dwie sprawy dotyczące tygodnika "Nie". Jedna to ukaranie grzywną redaktora naczelnego tej gazety za "agresywne uwagi" pod adresem papieża Jana Pawła II. Według autorów rankingu, jest to w naszym kraju "temat tabu".

Jako inny przykład łamania wolności mediów w Polsce podano zaplombowanie twardego dysku z komputera dziennikarza śledczego tygodnika "Nie", ponieważ nie chciał on ujawnić źródła swoich informacji. Nie wyjaśniono dokładnie, o jaką sprawę chodzi.

W siedzibie organizacji w Paryżu poinformowano, że przykłady z Polski są zbierane przez korespondenta Reporterów Bez Granic pracującego w naszym kraju. Oczywiście śledzimy sytuację dziennikarzy w całej Polsce; wiemy np. o problemach dziennikarzy lokalnych. W raporcie publikujemy jedynie przykłady - powiedziała pracownica organizacji.

Zdaniem prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) Krystyny Mokrosińskiej, ranking jest dla Polski krzywdzący. Reporterzy Bez Granic to co prawda poważna instytucja, która ma swoje badania, jednak jeżeli ogłasza się, że Polska spadła o 20 miejsc w rankingu i powołuje się przy tym tylko na jeden przykład, to trochę za mało - powiedziała.

Dodała, że w najbliższym czasie Stowarzyszenie przedstawi własne badania na temat procesów dziennikarskich, jakie toczyły się w Polsce w okresie ostatnich kilku lat. W tej chwili mamy tylko surowe wyniki badań, ale już z nich widać, że wcale nie jest tak źle z tą wolnością prasy w Polsce - powiedziała.

Prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Dominik Księski uważa, że raport jest przesadzony. W Polsce mamy wolność słowa i my w prasie z niej korzystamy. O czym chcemy, to piszemy, a ten, kto się z tym nie zgadza, może nas pozwać do sądu - powiedział.

Na pierwszych miejscach w rankingu są: Dania, Finlandia, Islandia, Irlandia, Holandia, Norwegia, Szwajcaria. Ranking zamyka Korea Północna. Na jednych z ostatnich miejsc znalazły się także: Irak, Iran, Kuba, Chiny i kraje b. ZSRR: Białoruś, Turkmenistan, Uzbekistan.

W raporcie napisano także o 20-punktowym spadku Stanów Zjednoczonych (znajdują się na 44. miejscu). Wpływ na to miało skazanie na karę więzienia dziennikarki "New York Timesa" Judith Miller. Odmówiła ona ujawnienia źródła do artykułu o nielegalnym przecieku z CIA. Spędziła w więzieniu 86 dni, niedawno została uwolniona.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)