Polska delegacja oddała w Smoleńsku hołd ofiarom katastrofy Tu‑154M
• Polska delegacja pod przewodnictwem Anny Marii Anders oddała w Smoleńsku hołd ofiarom katastrofy Tu-154M
• Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz polskich i rosyjskich złożyli wieńce, odmówiono także modlitwę ekumeniczną
• W uroczystościach wzięli udział zastępca gubernatora obwodu smoleńskiego Lew Płatonow i przedstawiciel rosyjskiego MSZ w tym obwodzie Andriej Liniow
10.04.2016 | aktual.: 10.04.2016 16:33
Przewodnicząca polskiej delegacji, pełnomocniczka premier Beaty Szydło ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders powiedziała dziennikarzom jeszcze przed ceremonią, że wizyta w Smoleńsku jest dla niej ogromnym przeżyciem. - Ja w Smoleńsku nigdy nie byłam. Znałam osobiście prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę. Prezydent Ryszard Kaczorowski był bardzo, bardzo drogim przyjacielem mojej rodziny. Cieszę się, że mam możliwość złożenia im hołdu - powiedziała.
Pytana, czy w ramach pełnionej funkcji chciałaby podjąć sprawę pomnika na miejscu katastrofy smoleńskiej, powiedziała, że jej zdaniem, "to nie jest moment na taką rozmowę". - To nie jest spotkanie polityczne. Tak, jestem do dialogu międzynarodowego. Ja uważam, że to znaczy dyplomacja. Musimy się łączyć i razem pracować - powiedziała Anders.
W skład polskiej delegacji weszło ponad 180 osób. Są to m.in. przedstawiciele rodzin katyńskich i rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska, przedstawiciele ministerstwa kultury, a także organizacji społecznych i instytucji kulturalnych m.in. Muzeum Katyńskiego, duchowni, harcerze i uczniowie ze szkół imienia ofiar Katynia.
Na miejscu pamięci w Smoleńsku polscy żołnierze wystawili posterunek honorowy. Na zakończenie trębacz odegrał sygnał "Cisza". Złożono wieńce i zapalono znicze.
Stronę rosyjską reprezentowali zastępca gubernatora obwodu smoleńskiego Lew Płatonow oraz przedstawiciel rosyjskiego MSZ w tym obwodzie Andriej Liniow.
Wcześniej polska delegacja wzięła udział w uroczystościach rocznicowych w Katyniu.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzali na uroczystości w Lesie Katyńskim.