Trwa ładowanie...
09-09-2014 12:42

Polska ambasada w Bagdadzie ewakuowana

Polska ambasada w stolicy Iraku została zamknięta. Informację o zawieszeniu działalności placówki potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ma to związek z pogarszającą się sytuacją w Bagdadzie i ofensywą radykałów Państwa Islamskiego na północy Iraku.

Polska ambasada w Bagdadzie ewakuowanaŹródło: AFP, fot: Ali Al-Saadi
d1fae01
d1fae01

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski powiedział Polskiemu Radiu, że polscy dyplomaci opuścili Bagdad i są w bezpiecznym miejscu. Sama ambasada będzie nieczynna do odwołania.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję o zawieszeniu działalności polskiej placówki w Bagdadzie. Nie oznacza to likwidacji, ale chwilowe wstrzymanie działalności. Przypominamy, że działa agencja konsularna w Irbilu, na terenie Autonomicznej Prowincji Kurdystanu - dodał Wojciechowski w rozmowie z Polskim Radiem.

Polskie MSZ odradza też jakiekolwiek wyjazdy do Iraku i przypomina, że w sytuacjach zagrożenia polscy dyplomaci nie mają możliwości udzielenia pomocy.

Zagrożenie w Iraku

Od kilku miesięcy radykałowie z Państwa Islamskiego przejmują kontrolę nad terenami na północy Iraku. Rządowa armia zdołała na razie powstrzymać marsz fanatyków na Bagdad, ale sytuacja wciąż pozostaje bardzo napięta.

d1fae01

W nocy iracki parlament zaprzysiężył nowy rząd jedności narodowej, co ma pomóc w uspokojeniu napięć między szyitami a sunnitami.

Z kolei w środę amerykański prezydent Barack Obama ma przedstawić szczegółowy plan walki z islamistami. Do tej pory amerykańskie lotnictwo dokonało ponad 120 nalotów na pozycje fanatyków. Polska ma włączyć się do działań przeciwko islamistom, ale wiadomo też, że nasze wojska nie pojadą do Iraku.

d1fae01
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fae01
Więcej tematów