Trwa ładowanie...

Polscy nauczyciele zbyt mało czasu mają dla uczniów

Polscy pedagodzy zamiast uczyć zajmują się biurokracją. Nauczyciele w innych krajach spędzają z uczniem od 30 do 80 proc. czasu więcej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Share
Polscy nauczyciele zbyt mało czasu mają dla uczniów
Źródło: Thinkstockphotos
d44a5hb

Według raportu agendy KE Eurydice, Polscy pedagodzy, w porównaniu z kolegami po fachu z innych krajów europejskich, spędzają najmniej czasu pracując z uczniem. Przy tablicy spędzają 14 godz. zegarowych tygodniowo, podczas gdy np. Turcy - 30 godz., Niemcy - 24-26 godz., Czesi - 17 godz.

- Różnice w czasie pracy przy tablicy w przypadku polskich nauczycieli i np. skandynawskich można tłumaczyć choćby tym, że tamtejsze grono pedagogiczne jest zwolnione z wielu zadań administracyjnych czy biurokratycznych, które z kolei w Polsce wykonuje nauczyciel - podkreśla szef ZNP Sławomir Broniarz.

- Nie mam wątpliwości, że polscy pedagodzy też woleliby pracować z uczniem, niż poświęcać ten czas na zajmowanie się biurokracją - mówi Broniarz.

"DGP" wylicza jednak, że choć w 5 lat liczba uczniów zmalała o milion, zlikwidowano ok. 3 tys. placówek, to powstało 11 tys. nowych etatów w szkołach. Czy stać nas na to - zastanawia się dziennik, podkreślając, że roczne wydatki na edukację - z budżetu państwa i samorządów - sięgają już grubo ponad 50 mld zł.

d44a5hb

Podziel się opinią

Share
d44a5hb
d44a5hb
Więcej tematów