Polscy filmowcy nagrodzeni w Chinach
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmów
Dokumentalnych w chińskim Kantonie nagrody specjalne przyznano
Jackowi Bławutowi ("Born Dead") oraz Annie Więckowskiej ("Tomek
W."). Drugą co do ważności Nagrodę Jury otrzymała Barbara
Pawłowska za film "Dasza".
14.12.2004 12:40
Grand Prix zakończonego 13 grudnia festiwalu zdobył chiński film "Przedszkole" w reżyserii Zhanga Yiqing. W konkursie zaprezentowano 40 filmów z kilkunastu krajów. Zgodnie z regułą tegorocznej imprezy, wszystkie filmy opowiadały o problemach dzieci i młodzieży.
W ramach tegorocznej edycji festiwalu zorganizowano również Dzień Polski, który odbył się 8 grudnia, kiedy to zaprezentowano m.in. dwa filmy Marcela Łozińskiego "89 mm od Europy" oraz "Wszystko może się przytrafić".
Nagrodzony "Born Dead" Jacka Bławuta, wyprodukowany przez firmę Jacek Bławut Produkcja Filmów i Redakcję Filmu Dokumentalnego i Reportażu Pr. 2 TVP, to film o przemianie, rodzeniu się uczuć. Więzień recydywista w ramach programu "Duet", powstałego z inicjatywy krakowskiego więzienia i Domu Pomocy Społecznej, pracuje w ośrodku dla dzieci głęboko upośledzonych. Przez kilka miesięcy obserwujemy 24-letniego Roberta, który od 15 roku życia przebywał w zakładach karnych, a obecnie pomaga chorym dzieciom.
Nagrodzony w Chinach polski film - "Tomek W." Anny Więckowskiej - to opowieść o 12-letnim Tomku Wojciechowskim, który czuje się odpowiedzialny za swoją rodzinę i dba o nią jak dorosły. Całymi dniami chodzi po rodzinnym Łowiczu i oferuje miejscowym sklepikarzom swoje usługi przy drobnych pracach porządkowych. Wszystkie pieniądze oddaje rodzinie, która składa się z bezrobotnej matki, ojca rencisty, babci emerytki, dwóch sióstr, brata oraz zwierząt: dwóch psów, czterech kotów, królika i świnki morskiej. Wszyscy gnieżdżą się w dwóch izbach w starej zrujnowanej kamienicy bez bieżącej wody i ogrzewania.
"Dasza" Barbary Pawłowskiej, produkcja Redakcji Form Dokumentalnych Pr. 1 TVP, opowiada historię siedmioletniej dziewczynki, jednej z głównych bohaterek popularnego serialu dokumentalnego "Przedszkolandia". W serialu świat dziecięcy ukazany był jak magiczna kraina, tymczasem w filmie Pawłowskiej sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj nie oglądamy tylko scen z życia przedszkolnego, kamera obserwuje również prywatno-rodzinne życie Daszy. Siedmioletnia Dasza opowiada m.in. o rozwodzie jej rodziców. Dziewczynka stara się zrozumieć życie dorosłych, ich postępowanie, ale ciągle też ucieka w świat fantazji. Jej zabawy, początkowo niewinne i beztroskie, z czasem stają się karykaturą zachowań dorosłych.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Kantonie zakończył się 13 grudnia. Była to druga edycja największego chińskiego festiwalu filmów dokumentalnych.
Kantoński Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych to kolejna w tym roku impreza filmowa w Chinach, w której znaczący udział ma polska kinematografia. Polskie filmy w tym roku były pokazywane na festiwalu w Szanghaju i na festiwalu objazdowym "100 kwiatów".