Polscy filmowcy nagrodzeni w Chinach
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmów
Dokumentalnych w chińskim Kantonie nagrody specjalne przyznano
Jackowi Bławutowi ("Born Dead") oraz Annie Więckowskiej ("Tomek
W."). Drugą co do ważności Nagrodę Jury otrzymała Barbara
Pawłowska za film "Dasza".
Grand Prix zakończonego 13 grudnia festiwalu zdobył chiński film "Przedszkole" w reżyserii Zhanga Yiqing. W konkursie zaprezentowano 40 filmów z kilkunastu krajów. Zgodnie z regułą tegorocznej imprezy, wszystkie filmy opowiadały o problemach dzieci i młodzieży.
W ramach tegorocznej edycji festiwalu zorganizowano również Dzień Polski, który odbył się 8 grudnia, kiedy to zaprezentowano m.in. dwa filmy Marcela Łozińskiego "89 mm od Europy" oraz "Wszystko może się przytrafić".
Nagrodzony "Born Dead" Jacka Bławuta, wyprodukowany przez firmę Jacek Bławut Produkcja Filmów i Redakcję Filmu Dokumentalnego i Reportażu Pr. 2 TVP, to film o przemianie, rodzeniu się uczuć. Więzień recydywista w ramach programu "Duet", powstałego z inicjatywy krakowskiego więzienia i Domu Pomocy Społecznej, pracuje w ośrodku dla dzieci głęboko upośledzonych. Przez kilka miesięcy obserwujemy 24-letniego Roberta, który od 15 roku życia przebywał w zakładach karnych, a obecnie pomaga chorym dzieciom.
Nagrodzony w Chinach polski film - "Tomek W." Anny Więckowskiej - to opowieść o 12-letnim Tomku Wojciechowskim, który czuje się odpowiedzialny za swoją rodzinę i dba o nią jak dorosły. Całymi dniami chodzi po rodzinnym Łowiczu i oferuje miejscowym sklepikarzom swoje usługi przy drobnych pracach porządkowych. Wszystkie pieniądze oddaje rodzinie, która składa się z bezrobotnej matki, ojca rencisty, babci emerytki, dwóch sióstr, brata oraz zwierząt: dwóch psów, czterech kotów, królika i świnki morskiej. Wszyscy gnieżdżą się w dwóch izbach w starej zrujnowanej kamienicy bez bieżącej wody i ogrzewania.
"Dasza" Barbary Pawłowskiej, produkcja Redakcji Form Dokumentalnych Pr. 1 TVP, opowiada historię siedmioletniej dziewczynki, jednej z głównych bohaterek popularnego serialu dokumentalnego "Przedszkolandia". W serialu świat dziecięcy ukazany był jak magiczna kraina, tymczasem w filmie Pawłowskiej sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj nie oglądamy tylko scen z życia przedszkolnego, kamera obserwuje również prywatno-rodzinne życie Daszy. Siedmioletnia Dasza opowiada m.in. o rozwodzie jej rodziców. Dziewczynka stara się zrozumieć życie dorosłych, ich postępowanie, ale ciągle też ucieka w świat fantazji. Jej zabawy, początkowo niewinne i beztroskie, z czasem stają się karykaturą zachowań dorosłych.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Kantonie zakończył się 13 grudnia. Była to druga edycja największego chińskiego festiwalu filmów dokumentalnych.
Kantoński Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych to kolejna w tym roku impreza filmowa w Chinach, w której znaczący udział ma polska kinematografia. Polskie filmy w tym roku były pokazywane na festiwalu w Szanghaju i na festiwalu objazdowym "100 kwiatów".