Lamers zastąpił na stanowisku szefa Zgromadzenia Johna Tannera. Nowymi wiceprzewodniczącymi zostali: Jadwiga Zakrzewska (szefowa polskiej delegacji do Zgromadzenia), Petras Austrevicius (Litwa), Hugh Bayley (Wielka Brytania), Jean-Michel Boucheron (Francja) oraz Mike Ross (USA).
- Będę z państwem blisko współpracował, aby przyczynić się do sukcesu naszego Zgromadzenia. Dzięki państwa determinacji nasze Zgromadzenie cieszy się bardzo dobrą reputacja na całym świecie i odgrywa bardzo istotną rolę - powiedział Lamers.
Zapewnił, że będzie sprawował swój urząd w taki sposób, by wykraczał poza partyjne granice. - Będę starał się łączyć ludzi i reprezentować nasz parlament z godnością zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz - podkreślił nowy szef ZP NATO.
Zaznaczył, że Zgromadzenie jest parlamentem euroatlantyckim, w którym zasiadają przedstawiciele suwerennych krajów wierzących w te same wartości, czyli: pokój, wolność, demokrację i prawa człowieka.
- To co robimy dla NATO, to coś, czego Sojusz jest bardzo świadomy, ale musi zrozumieć naszą rolę lepiej. Wydaje mi się, że mówię co najmniej w imieniu kilku osób - powiedział Lamers. Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby sekretarz generalny Sojuszu uczestniczył w obradach kolejnej, dorocznej sesji Zgromadzenia.
Lamers wyraził zadowolenie z tego, że zaczyna swoją kadencję w naszym kraju. Przypomniał, że Polskę i Niemcy łączą "całe wieki wspólnej i często bolesnej historii". Zachęcał jednak do spojrzenia w "pokojową przyszłość".
Z kolei Zakrzewska w swoim wcześniejszym wystąpieniu opowiedziała się za "pragmatycznym podejściem" do współpracy w ramach misji, m.in. w Afganistanie. - To właśnie w sferze współdziałania operacyjnego dostrzegamy wiele miejsca na zmianę stosunków między organizacjami. Przykładem obok Afganistanu niech będą działania przeciw piratom u wybrzeży Somalii - mówiła polska posłanka.
Podkreśliła także, że w 2011 roku Zgromadzenie Parlamentarne NATO zajmie się m.in. strategicznym partnerstwem NATO-UE. Przypomniała, że w drugiej połowie przyszłego roku to Polska będzie przewodniczyć UE.
- Polityka bezpieczeństwa będzie jednym z priorytetów naszej prezydencji, Polska przywiązuje wielką wagę do współpracy NATO-UE, w której dostrzega znaczący potencjał - dodała Zakrzewska.
Jadwiga Zakrzewska jest absolwentką m.in. Akademii Obrony Narodowej. W 2001 roku otrzymała nominację na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Obecnie jest posłanką Platformy Obywatelskiej.
Zgromadzenie Parlamentarne NATO jest międzyparlamentarną organizacją związaną z Sojuszem Północnoatlantyckim, dla którego jest organem opiniotwórczym. Obraduje w dwóch sesjach - wiosennej i jesiennej.