Policja rekwiruje nielegalne oprogramowanie za 20 mln
W okresie od czerwca do sierpnia 2006 roku policja zabezpieczyła nielicencjonowane oprogramowanie warte ponad 20 milionów złotych.
Z tytułu naruszeń majątkowych praw autorskich, uprawnieni producenci oprogramowania zrzeszeni w BSA zawarli z firmami naruszającymi ich prawa ugody o wartości ponad 360 tys. złotych - podano w komunikacie przesłanym do wortalu Wirtualnemedia.pl.
Działaniami objęto województwa: pomorskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie oraz opolskie. Skontrolowano 14 firm oraz 6 sklepów. W rezultacie zabezpieczono 325 płyt, 2 dyski twarde oraz 80 jednostek centralnych. Wśród przeszukanych firm znalazły się: sklepy i serwisy komputerowe, wypożyczalnia video, stacja auto-gaz, firma transportowa oraz zakład gospodarki mieszkaniowej. W samym tylko Wrocławiu zabezpieczono 53 jednostki centralne z podejrzeniem, że zainstalowane i używane w nich były nielegalne programy.
W celu złożenia wyjaśnień w sprawie używania nielegalnego oprogramowania zatrzymano 6 osób. Są to przede wszystkim właściciele firm. Za posiadanie nielegalnie uzyskanego oprogramowania grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo firmy mogą ponieść konsekwencje finansowe w wysokości nawet pięciokrotnej wartości licencjonowanego oprogramowania. W lipcu br. w jednej z wypożyczalni wideo w Starogardzie Gdańskim zabezpieczono 250 płyt z pirackimi kopiami filmów.
Do innych sukcesów w zwalczaniu przestępczości intelektualnej należy przeprowadzona w lipcu akcja Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. W wyniku działań operacyjnych na terenie województwa dolnośląskiego, przeszukano 2 przedsiębiorstwa: usługowe oraz z branży transportowej. Policjanci zabezpieczyli 38 komputerów, w których używano nielegalnego oprogramowania. W czerwcu bieżącego roku producenci z Business Software Alliance (BSA) podpisali trzy ugody z firmami, które naruszyły ich prawa autorskie do oprogramowania. W dniu 12 czerwca br., ogólnopolska firma działająca na rynku drukarskim i rynku reklamy zewnętrznej, która posiadała nielegalne programy komputerowe, zobowiązała się na mocy zawartej umowy do wpłacenia 85.000 dolarów na rzecz BSA. Funkcjonująca w tej samej branży gliwicka firma Novum Invest Media wpłaci na rzecz BSA kwotę 20.000 dolarów. Z kolei, zgodnie z ugodą z 14 czerwca br, działająca na rynku spedycji firma Tedex Spedition przekaże kwotę 12.000 dolarów na rzecz
BSA. Firmy Novum Invest oraz Tedex Spedition zobowiązały się również do publikacji ogłoszeń informujących o zawartych ugodach w prasie lokalnej.
Kwoty zawarte w ugodzie mają związek z roszczeniami producentów oprogramowania – członków BSA wynikającymi z art. 79 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.