Polacy znów będą mogli wylosować "zieloną kartę"
Departament Stanu ogłosił właśnie zasady nowej loterii wizowej DV-2014, dzięki której można będzie otrzymać prawo stałego pobytu w USA. Podania będą przyjmowane od 2 października do 3 listopada br. W loterii, tak jak rok temu, mogą brać udział Polacy.
Zgłoszenia do udziału w loterii przyjmowane są wyłącznie elektronicznie. Podanie trzeba wypełnić na stronie Departamentu Stanu: dvlottery.state.gov. Na razie na tej stronie nie ma jeszcze odpowiednich formularzy. Zostaną tam umieszczone dopiero 2 października.
Nie czekaj do ostatniej chwili
Amerykański rząd zaleca by nie czekać z wysłaniem aplikacji do ostatniej chwili, bo wówczas zazwyczaj dochodzi do spiętrzenia liczby wysyłanych podań i strona może działać bardzo wolno.
Udział w loterii jest bezpłatny. Opłaty administracyjne, związane z wydaniem wizy imigracyjnej pobierane są dopiero w przypadku wygranej. Departament Stanu przestrzega, więc by nie dać się nabrać rożnego rodzaju oszustom, którzy przy okazji loterii starają się zarabiać, choć jednocześnie nie zabrania korzystania z pomocy pośredników podczas wypełniania podań.
Zasady udziału w losowaniu wiz, dających możliwość osiedlenia się w USA wraz z rodziną, są podobne jak w poprzednich latach. Podstawowym warunkiem jest posiadanie wykształcenia średniego i niekaralność. Ci, którzy nie ukończyli szkoły średniej także mogą wziąć udział w loterii, ale pod warunkiem, że mają, co najmniej pięcioletni staż pracy w zawodzie wymagającym dwuletniego przyuczenia. Listę takich zawodów można znaleźć na stronach amerykańskiego Departamentu Pracy.
Tylko jedno zgłoszenie na osobę
Na loterię można wysłać tylko jedno zgłoszenie. Osoby, które wyślą więcej podań zostaną automatycznie wykluczone z losowania, przy czym mąż i żona mogą złożyć osobne podania.
W podaniu należy podać szczegółowe dane osobowe, dane współmałżonka i dzieci, jeśli nie ukończyły one 21 lat. Dokładana instrukcja jak wypełnić podanie znajduje się na stronie:* travel.state.gov*. Na razie jest ona dostępna w języku angielskim, ale wkrótce powinno ukazać się także polskie tłumaczenie.
W loterii wizowej DV-2014 do wygrania jest 50 tys. wiz. Pula ta będzie rozlosowana pomiędzy wszystkich uczestników programu. Zasady są takie, że żaden z krajów nie może otrzymać więcej niż siedem procent ogółu dostępnych wiz. Polacy mogą, więc liczyć maksymalnie na 3,5 tys. wiz. Wizy zostaną przydzielone w roku budżetowym 2014, czyli pomiędzy 1 października 2013 roku, a 30 września 2014 r. Z loterii tradycyjnie wykluczeni są obywatele tych państw, z których w ciągu ostatnich pięciu lat przybyło do Stanów Zjednoczonych ponad 50 tysięcy imigrantów. Liczba imigrantów z Polski nie przekracza tego limitu i dlatego obywatele naszego kraju mogą brać udział w programie, do którego powrócili po kilku latach przy okazji poprzedniej loterii DV-2013.
Losować będzie komputer
Wizy losuje specjalnie zaprogramowany do tego komputer. Trzeba pamiętać, że ani Departament Stanu ani żadna inna rządowa agenda USA nie wysyła zawiadomienia o wylosowaniu. Można się o tym przekonać wyłącznie samemu na stronie dvlottery.state.gov. Wyniki można będzie można sprawdzać od 1 maja 2013 roku, posługując się numerem identyfikacyjnym, który będzie przydzielony każdej osobie podczas wysyłania podania na loterię.
Osoby wylosowane będą kierowane do strony potwierdzającej, gdzie znajdą dalsze instrukcje, w tym informacje o opłatach związanych z imigracją do Stanów Zjednoczonych. Sprawdzenie statusu uczestnika jest jedynym sposobem uzyskania informacji o wylosowaniu do program DV-2014.
Ci, którzy zostaną wylosowani, jeśli nadal będą zdecydowani na imigrację, będą musieli jeszcze odbyć rozmowę z konsulem amerykańskim, podczas, której nastąpi weryfikacji informacji zawartych w podaniu. Wszystkie takie rozmowy muszą się odbyć do 30 września 2014.
Warunkiem udziału w programie jest obywatelstwo. Zgłoszenia mogą, więc wysyłać także te osoby, które aktualnie nie mieszkają w Polsce. Dotyczy to także przebywających obecnie w USA. Na przydzielenie wizy imigracyjnej nie mogą jednak liczyć nielegalni imigranci.
"Zielona karta" nie daje pracy
Poprzednia loteria wizowa cieszyła się dużym zainteresowaniem Polaków. Chętnych do osiedlenia się w Stanach było prawie 86 tys. ludzi, najwięcej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Z tej liczby około 2 tys. osób wylosowało wizy imigracyjne.
Warto pamiętać o tym, że poza możliwością osiedlenia się za oceanem i uzyskania zielonej karty, którą po pięciu latach można zamienić na obywatelstwo amerykańskie, loteria wizowa niczego nie gwarantuje. Osoby, które przyjadą do USA będą musiały same starać się o pracę i mieszkanie.
Z Nowego Jorku dla polonia.wp.pl
Tomasz Bagnowski