Polacy popierają gabinet Donalda Tuska
57% badanych na początku grudnia przez CBOS - po trzech tygodniach sprawowania władzy przez rząd Donalda Tuska - deklarowało poparcie dla jego gabinetu; 13% wyrażało dezaprobatę; 23% miało do rządu stosunek obojętny. W porównaniu z ubiegłym miesiącem rządowi przybyło zwolenników (o 3 punkty procentowe), ubyło zaś przeciwników (o 6 punktów).
Zadowolonych z tego, że to właśnie Donald Tusk stanął na czele rządu jest 64% respondentów. (o dwa punkty proc. więcej niż w listopadzie). Niezadowolenie z obecnego premiera wyraża 19% badanych (o 3 punktu mniej niż poprzednio). 17% nie ma zdania w tej sprawie.
47% ankietowanych dobrze ocenia pierwsze wyniki działalności rządu Donalda Tuska. Odmiennego zdania jest 10% badanych. 43% powstrzymuje się na razie od oceny rezultatów jego pracy.
62% badanych dobrze ocenia politykę gospodarczą rządu. Przekonanie, że działania podejmowane przez obecną ekipę rządową nie stwarzają szansy poprawy sytuacji gospodarczej kraju wyraża 14% ankietowanych.
Poparcie dla rządu stosunkowo najczęściej wyrażają osoby z wykształceniem średnim (63%) i wyższym (65%) niż słabiej wykształcone (55% badanych z wykształceniem zasadniczym i zawodowym oraz 45% z podstawowym), częściej mieszkańcy miast (niezależnie od ich wielkości) niż wsi: odpowiednio 62 i 47%.
Do zwolenników rządu stosunkowo najczęściej zaliczają się respondenci nieuczestniczący w praktykach religijnych (65%) lub praktykujący sporadycznie (62%), relatywnie najrzadziej - osoby najbardziej religijne (48%)
Jednocześnie częściej identyfikują się z rządem badani o lewicowych poglądach politycznych (73%) niż deklarujących orientację prawicową (58%)
Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 1-4 grudnia 2007 r. na reprezentatywnej próbie 870 dorosłych mieszkańców Polski.